Как стресът влияе на болестите?

Стресовите ситуации оказвали влияние върху способностите за контрол на възпалителните процеси

по статията работи: iNews.bg | 05.04.2012 | 08:08

Негативният стрес (познат и като дистрес) често опустошава тялото и душата. Той често бива свързван с по-големи рискове от развиването на депресия, сърдечно-съдови и инфекциозни заболявания.

Досега обаче не беше ясно как точно стресът се отразява на болестите и на общото здравословно състояние на човека. Изследователски екип от Университета "Карнеги Мелън" провел изследвания върху доброволци, вследствие на които открил, че хроничният психически стрес води до намаляване на способността на тялото да регулира възпалителните процеси. Тази неспособност съответно водела до появата и развитието на определени заболявания.

"Възпаленията се регулират частично от хормона кортизол, а когато кортизолът не може да изпълнява функциите си, възпалителните процеси могат да излязат извън контрол", обяснява Шелдън Коен, професор по психология и ръководител на изследователския екип.

Според Коен системният стрес води до намаляване на чувствителността на тъканите към хормона. Така имунните клетки ставали нечувствителни към регулаторния му ефект, което водело до разпространението на инфекциите.

По-ранните разработки на Коен и колегите му показали недвусмислено, че хората, които страдали от психологически стрес, са по-податливи на обикновената настинка. Сега изследователите достигнали до откритието си, след като използвали този опит като модел за тестване на теорията.

При обикновената настинка симптомите не са причинени от вирус, а са "страничен ефект" от отговора на тялото, което се стреми да се справи с вируса. Така, колкото по-силен е отговорът на тялото към вируса, толкова по-вероятно е да се изпитат симптомите на настинката.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


17 bilyanka razpilyanka 05.04.2012 | 15:48
Като прибавим към това и неблагоприятната среда - замърсен въздух, шумове...
16 bilyanka razpilyanka 05.04.2012 | 15:47
Стресът е страшно негативен фактор, който влияе на защитните сили на целия организъм.
15 Dukesa Bub 05.04.2012 | 11:44
14 malko kretenche 05.04.2012 | 11:21
13 malko kretenche 05.04.2012 | 11:20
Трябва да го караме, като цяло по-полека защото наиситна пришпорваме организма си извън всякакви граници
12 malko kretenche 05.04.2012 | 11:19
Стреса причинява всякакви болести, вкл и най-лошите!
11 malko kretenche 05.04.2012 | 11:17
Когато си под стрес и си преуморен винаги се разболяваш!
10 pesho arkadiev 05.04.2012 | 10:10
да, а на днешно време няма как да го избегнеш в това забързано ежедневие....
9 lola bunny 05.04.2012 | 10:05
Лошо....стресът е едно от най- лошите неща, които ти оказват влияние.
8 zvercheto zvqr 05.04.2012 | 09:48
така си е , не случайно винаги ни казват да се усмихваме :)
7 Ani Ruseva 05.04.2012 | 09:44
Всички болести са от стреса.Ако се чувства добре човек и от грип не може да се разболее.
6 filip hristov 05.04.2012 | 09:25
от стреса идват повечето болести , затова хич да не ни пука !
5 Viktor Qnchev 05.04.2012 | 09:22
Ми да, ама е доста трудно...
4 Beliq Zub 05.04.2012 | 09:17
Задълбочава ги... как иначе да им влияе!
3 pateshki ustni 05.04.2012 | 09:15
повече хубави моменти и никакъв стрес , че много бърка в здравето
2 empty world 05.04.2012 | 09:11
Най-добре ще да е да не изпитвате стрес, което е много малко вероятно разбира се :)
1 Тodor Todorov 05.04.2012 | 09:10
затова никакъв стрес :)

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.