Краят на пандемията от коронавируса ще бъде още тази година, тя върви към приключване, заяви в ефира на БНТ съветникът на премиера проф. Радка Аргирова.
"Ще има, може би, още един вариант след Омикрона, а може и да няма. Аз лично смятам, че това вероятно ще е последния или предпоследния вариант, след което действително ще можем да се върнем към нормалния си начин на живот", поясни вирусологът.
По думите й все още не е дошло времето пандемията от COVID-19 да се приравни с грипната епидемия. Проф. Аргирова поясни, че в Испания властите вече са взели такова решение, но у нас обстановката не позволява.
Специалистът е на мнение, че не е разумно у нас да отпадне сертификата за наличие на антитела, тъй като има голям брой хора, преминали безсимптомно срещата си с вируса. Те трябва да следят антителатата си и след спадането им да се ваксинират, препоръча проф. Аргирова.
Възможно е, обаче да се намали действието на зеления сертификат, защото непрекъснато постъпва нова информация и данни за това колко време трае защитата срещу ковид от ваксините и от антителата след преболедуване.
В този смисъл не е ясно и колко бустерни дози ще са необходими. Обмислят се различни подходи относно прилагането на бустерни дози - да се прилага ваксина срещу най-разпространения вариант в дадения момент или ваксина срещу щама с най-висока циркулация в даден регион в света.
Новата работна група, чието създаване беше решено след срещата на премиера Кирил Петков и ПП "Възраждане", ще бъде сформирана в сряда. Тя ще съдържа равен брой представители на управляващите и протестиращите, каза Радка Аргирова.
Основната ѝ задача ще бъде да направи цялостен анализ на всички данни, с които разполагаме - не само на заболеваемост, но и на използването на интензивните легла и тяхната наличност.
"Въпросът е, че трябва да бъдат изслушани всички страни. Това е цялата работа. И то не само за Омикрон, но и за другите искания, които се поставят с протестите на "Възраждане", каза Аргирова, "Във всичко ще се вслушаме, само че ще вземем решение на базата на данните. Щом предстои да взимаме решение, трябва да го вземем както трябва. С предварителни предубеждения и нагласи нещата не стават."
Според нея всички решения, свързани с управление на пандемията, които се взимат от властите у нас, трябва да бъдат на базата на данните от България. Защото случващото се у нас често се разминава от случващото се в други краища на света.
"При нас ситуацията е по-различна даже и заради това, защото е много по-малък процента на ваксинираните, а това е много важно.", коментира тя
Проф. Аргирова обясни, че след 7-ия до 10-ия ден от заразяването си човек спира да пренася вируса. По думите ѝ вече е ясно, че Омикрон протича по-леко и у нас. Точно този факт е наложил и промяната на подхода на налагане на ограничителни мерки.
Според Радка Аргирова с новия план за управление на пандемията има повишена отговорност на локалните структури и щабове, както и предвидимост - има възможност да се види тенденцията за всяка една от клъстерните области и така човек може да се подготви предварително. Освен това има приемственост между етапите - трети етап включва всичко, което включва първия и втория. Философията е съобразена с това, че Омикрон има тази особеност, че протича по-леко в повечето случаи. Така или иначе обаче има хора, които се разболяват тежко и от този щам, допълни Аргирова.