Три са основните проблеми в българското здравеопазване - непрекъснато променяща се нормативна база, намаляващ кадрови ресурс от лекари-специалисти и недостатъчно финасиране. До този извод стигнаха представителите на Българския лекарски съюз (БЛС) и на на Центъра за обществено здраве и анализи по време на конференция "Диагноза на българското здравеопазване". На нея обаче не присъстваха представители на здравното министерство и ресорната комисия в парламента.
Последните 3 години са направени над 40 промени в основополагащи здравни закони като Закона за здравното осигуряване, Закона за лечебните заведения, в които са направени над 312 поправки, посочиха от Съюза.
"Болниците в страната са неравномерно разпределени, извънболничната медицинска помощ е подценена, нормативната база е недобре синхронизирана, а лекари от водещи специалности липсват. В страната има само 20 детски хирурзи, липсват неонатолози, психиатри, анестезиолози, гинеколози, лични лекари", заяви зам.-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова, цитирана от БНР.
Съсловната организация настоява държавата да разработи политика за осигуряване на кадри, вместо да предлага рестриктивен документ като Националната здравна карта. "Липсата на ясни правила настройват лекарите един срещу друг", констатира Павлова.
БЛС иска още за здравеопазване да се отделят не 4%, а 7-8% от БВП на страната, както и да се предвидят повече средства за здравна профилактика.
Проф. Петко Салчев от Националния център по обеществено здраве и анализи пък посочи като най-важни проблеми в системата вида на здравно осигуряване и медицинската услуга, която се получава срещу него.