България е сред малкото държави в Европа, които нямат държавна програма за лечение на ретинопатията при недоносените бебета, твърдят водещи очни лекари, цитирани от БНТ.
По думите им е недопустимо недоносените бебета да бъдат оставени да ослепяват, тъй като нямаме задължителните стандарти, по които да следим развитието на тяхното зрение.
Ретинопатията може да се лекува, ако се извършва постоянен контрол, но това не се случва у нас.
Във връка с това от Българското дружество по детска офталмология и неонатолози искат здравните институции в България да започнат национална скринингова програма. Тя трябва да обхване всички недоносени бебета, така че нито едно новородено да не ослепее заради нелекуване.
"Всички недоносени са рискови за това заболяване, като най-рискови са тези деца, родени под 1500 грама и под 32 гестационна седмица. Нямаме точна статистика колко деца годишно се разболяват", твърди д-р Виолета Чернодринска, началник на детско очно отделение в Александровска болница и председател на Българското дружество по детска офталмология и невроофталмология.
По думите й в момента децата, които губят своето зрение заради това заболяване, са много по-малко, ако сравним статистиките с тези преди 15 г. Въпреки това е необходима такава национална програма.
Единствената подкрепа до момента е дошла от експерти, работещи по проекта Vision на Световната здравна организация.