Българският лекарски съюз (БЛС) препоръча пациентите, които търсят онлайн консултации със специалист, да проверяват дали той е включен в регистъра на съсловната организация. От съюза излязоха с тази препоръка след множество постъпили сигнали за регистрирани немедицински лица в различни платформи, които предлагат онлайн консултации с лекар или възможност за записване на часове за преглед при специалист.
"Направена проверка показа, че подобни платформи не носят отговорност за верността, точността и актуалността на данните, публикувани в профилите на потребителите или медицинските лица, нямат и задължение да обновяват и актуализират данните.
Във времена на пандемия, когато хората все по-често прибягват до подобни услуги е особено важно те да бъдат сигурни, че срещу тях стои специалист и че записват час за консултация при лице, което има право да упражнява лекарската професия у нас. Това е и едно от основните задължения отредено със Закон на БЛС – да гарантира, че практикуващите медицинската професия лица в страната действително са лекари", пишат от организацията.
От съюза препоръчват на всички потребители, които ползват подобни платформи, да направят проверка в регистъра на организацията с въвеждане на имената и/или УИН на конкретния специалист.
В случай че няма налични данни за лицето, то няма право да упражнява лекарската професия у нас и има вероятност да не притежава необходимите квалификационни документи, предупреждават от лекарския съюз.
Сигнали за нарушения могат да бъда подавани на: blsus@blsbg.com