Според британски учени лечението на преживелите инсулт, които имат сърдечен проблем, наречен предсърно мъждене (ПМ), може да предотврати развиването на деменция у много от пациентите, съобщава BBC.
Изследване сред близо 50 000 пациенти разкрива, че предсърдното мъждене след инсулт носи двойно по-голям риск от деменция. Ето защо според лекарите трябва да се проучи дали по-сериозното лечение с лекарства за контрол на сърдечното заболяване може да забави и дори да премахне деменцията.
Предсърдното мъждене е най-често срещаното нарушение на сърдечния ритъм и се среща при близо 500 000 души в Обединеното кралство. Въпреки че обикновено не е животозастрашаващо само по себе си, то води до увеличаване на риска от инсулт.
Изследването е направено от експерти от University of East Anglia във Великобритания, като включва хора, които имат, и такива, които нямат предсърдно мъждене, за да се установи колко от тях ще развият деменция.
Чрез анализ на 15 отделни проучвания учените открили, че оцелелите от удар, които имат предсърдно мъждене, е 2,4 пъти по-вероятно да развият деменция, отколкото тези, които са преживели инсулт, но нямат въпросното сърдечно заболяване. Близо четвърт от пациентите с инсулт и предсърдно мъждене са развили деменция по време на самото изследване.
"Тези резултати могат да ни помогнат да открием потенциални лечения, които да ни помогнат да забавим или дори да предотвратим появата на деменция", споделя водещият изследовател д-р Фио Киау.
Ребека Ууд от Alzheimer's Research UK смята, че въпреки че документът показва връзката между ПМ и деменцията, все още не е сигурно дали може да се забави появата на втората. "Повече изследвания ще ни дадат отговорите, от които така спешно се нуждаем", казва тя.