Лекарство за болестта на Паркинсон се продава свободно в редица аптеки, въпреки че по закон трябва да се дава единствено срещу рецепта. Причината за все по-широкото му търсене е превръщането му в т.нар. "нова дрога”, заради еуфоричния ефект, който дава след употреба.
Медикаментът дава множество странични ефекти и трябва да се пази в специални, заключени шкафове заради този факт, но вместо това в редица аптеки се продава без рецепта, разкрива разследване на БНТ.
Лекарството "Акинетон” е опиат, а закупуването му става единствено с еднократна рецепта. Законът постановява тя да бъде вписана в дневник от фармацевта, а на гърба й трябва да се поставят подпис и печат, за да се спре повторната й употреба.
От Изпълнителната агенция по лекарствата разкриват, че проверките са единственият начин да се констатира дали даден медикамент се отпуска без лекарска рецепта, но, ако дневникът не се води редовно, няма как да се разбере.
Представителите на агенцията са категорични, че проверки се извършват непрестанно по създаден за целта годишен график на Дирекция контрол на лекарствените продукти.
От организацията твърдят, че решението за пазенето на лекарството под ключ се основава на оценката на риска от страничните ефекти от неправомерното му използване. То предизвиква еуфория, възбуда и дори халюцинации, ето защо е толкова модерно сред младите.
Експертите смятат, че при продажбата без рецепта на този медикамент има както морален, така и професионален ефект. Те изтъкват факта, че това не е инцидентен случай и професионалната гилдия трябва да вземе позиция по въпроса, тъй като подобна продажба се осъществява в почти всички населени места.
При установяване на продажба на медикаменти без лекарска рецепта, ако такава е необходима, първоначалната глоба е между 1000 и 3000 лева. При констатирано повторно нарушение глобата е 5000 лева.
От Изпълнителната агенция по лекарствата смятат, че една от причините за възникналия проблем са множеството случаи на наети на работа неквалифицирани лица, които нямат фармацевтично образование.