Вече ще ни лекуват с антибиотици, а не оперативно, когато страдаме от апендикс – възпаление на придатъка на сляпото черво. Характерно за апендикса е, че възпалението в него - апендицит, се развива бързо и има животозастрашаващ характер.
Проучването е проведено от екип от учени от Кралския медицински център в Нотингам, Великобритания, пише Medical Xpress, цитиран от Medportal.ru. Докладът е публикуван в British Medical Journal.
Учените изследвали 900 пациенти с остър апендицит, без никакви усложнения. Операция за лечение на болестта претърпели 430 от участниците, а 470 от тях били лекувани по консервативен метод и с антибиотици.
Оказало се, че 63% от тези, които са били подложени на антибактериална терапия, са завършили успешно курса на лечение, като симптомите на апендицит при тях не са наблюдавани и през годината след приключване на лечението.
При това учените са отчели, че рискът от усложнения при тези, които са преминали оперативно лечение на апендикса, е с 31% по-висок, отколкото при тези, лекувани с антибиотици.
Авторите отбелязват още, че продължителността на болничния престой, както и ефективността на лечението и при двете групи пациенти, са еднакви.
На база получените резултати учените препоръчват при неусложнените форма на апендицит, да се започне употреба на антибактериални лекарства. Освен това, подобно лечение се препоръчва да се използва и при трудните за диагностика случаи.
Въпреки получените позитивни данни за медикаментозното лечение, медиците отбелязват, че в някои случаи все пак оперативната намеса е за предпочитане.