Настъпването на пролетта се свързва с хубави неща като аромат на цъфнали цветя и дървета, повишаване на температурите и по-дълъг ден. Да, обаче едновременно с това сме поставени пред неизбежното преминаване към лятно часово време, което всява смут в организма ни.
Освен че се свързва с някои проблеми със сърцето, то може да причини и смущения в съня. При животните и хората сънят се дирижира от взаимодействието между т.нар. биологичен часовник, който определя нашия естествен ритъм, и времето, прекарано в будно състояние, което води до натрупването на умора.
За повечето от нас "денонощието" на биологичния ни часовник е малко по-продължително от стандартното 24-часово денонощие и затова непрекъснато трябва да се синхронизира с него. Сутрешното излагане на ярка светлина може да накара биологичния ни "ден" да започва по-рано. Обратното - престоят в силно осветено помещение или в близост до ярък източник на светлина (телевизор, монитор) след залез слънце е в състояние да удължи "деня" ни.
Бидейки хронично лишени от сън заради домашни, учебни, служебни отговорности и нощни забавления, обикновено се успиваме през почивните дни, но пък за сметка на това стоим до късно в петък и събота вечер, спокойни че на следващия ден не ни чака ранно ставане.
Само по себе си едно поведение е проблематично, тъй като заради него се излагаме на външна светлина значително по-късно през деня, но стоим на светло и през нощта. По този начин изместваме биологичния си часовник напред по същия начин, както го правим, пътувайки през няколко часови зони на запад. В неделя вечер заспиваме трудно, а в понеделник сутрин ставането е кошмар, тъй като сварваме тялото неподготвено след разточителния уикенд. С други думи, има сериозна вероятност всеки един от нас да понася "смяна на часовника" с поне един час напред и назад ежеседмично.
Сами се досещате, че преминаването към лятно часово време на фона на един подобен сценарий със сигурност не е добра новина за организма ни. Спокойно бихме могли да сравним ставането в първия понеделник след него с прелитането на 2-3 часови зони на изток.
Казват, че е възможно тази драстична промяна да бъде смекчена, като в трите дни, предшестващи смяната на времето, си лягаме и ставаме с по 20 минути по-рано. Така би трябвало с настъпването на съдбовната неделя преди още по-съдбовния понеделник, реално да сме пренастроили био часовника си за преминаването към летния режим.
Да, обаче това би ни коствало стандартния комплект от щедри вечерни забавления и разточително излежаване на сутринта - нещо, което мнозина от нас не биха счели за оправдана жертва. Ето защо се опитайте някак си да преживеете днешния ден. Пийте едно кафе в повече, не се нагърбвайте с прекалено отговорни задачи и намерете сили да простите на колегите, които пристигат със закъснение на работа.