Мазните храни ни натъжават

Според белгийски учени, именно вредните храни, които ядем, когато сме депресирани, създават лошото настроение в нас

по статията работи: Кремена Бедерева | 26.07.2011 | 10:51

Купа сладолед или гигантски сандвич със сирене, или пък кутия шоколадови бисквитки - всеки е прибягвал до тези вредни храни, когато се е чувствал тъжен или депресиран.

Но се оказва, че това е доста погрешна практика - именно всички тези мазни храни помогнат на хората да са в лошо настроение, смятат учените. Нови изследвания на белгийски изследователи дават нова представа защо това е така, пише msnbc.

Според учените истината за това може да се крие в отношението, а не във визуалните или психологически ефекти при вида на сладолед или пък бисквитки.

Проучването, ръководено от д-р Лукаш Ван Уденхоф, от Университета в Льовен и публикувано в списание "Journal of Clinical Investigation" предполага, че самите мастните киселини в тези храни засилват чувството на тъга и създават тъжните емоции и лошо настроение у хората.

Изследователите тествали 12 здрави доброволци, които били без затлъстяване. Всеки човек бил подложен четири пъти на 40-минутен магнитен резонанс, за да бъде сканирана мозъчната му активност.

На участниците била закачена стомашна сонда за хранене, като учените ги "нахранили" с по 250 милилитра мастни киселини или физиологичен разтвор, които им били дадени три минути по-рано.

Изследователите пуснали на доброволци 11 парчета с тъжна класическа музика, в продължение на 1 минута. В същото време, докато слушали музиката, учените показвали на доброволците на екрана пред тях снимки на 10 тъжни лица.

Без да знаят, че току-що са били "нахранени" с мастни киселини, тези доброволци съобщават, че са с 50% по-тъжни, отколкото тези, които са получили само физиологичния разтвор. Учените са открили още, че мазнините в стомаха намаляват поведенческите и нервните реакции на клетката, "отговаряща" именно за тъжните емоции.

Учените вярват, че това изследване доказва, че мастните киселини създават лошото настроение в хората, дори и без визуални знаци за самите храни.

Въпреки това, много хора предпочитат да изядат кутия сладолед, когато са тъжни, като вярват, че така ще се почувстват по-добре. Но това може и да се промени?


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


7 Златка Стоева 27.07.2011 | 16:51
Как хапването на сладолед или пържени тиквички, например, да е провокатор на лошо настроение, като при мен е точно обратното. Не отричам, че мазната, пържена храна е много токсична за организма и затова не бива да се консумира твърде често, но не мога да се съглася, че от нея се чувстваме депресирани. Тъжното настроение е на психологическа основа, в резултат от ежедневни емоции и преживявания.
6 Цвете Жекова 27.07.2011 | 16:46
А мен мазните и пържени храни ме правят щастлива, защото ги намирам за много вкусни. Хубавото е все вредно, нали сте чували поговорката.
5 Стамена Георгиева Георгиева 26.07.2011 | 12:38
Лятото е сезонът, в който имаме голямата възможност да влезем във форма след тежката зима. След всички празници, които минаха сега е моментът да изоставим мазните пържоли и да се насладим на вкуса на хубавите плодове и зеленчуци. А ако някой се чувства и депресиран, сега е момента да се развесели. За това какви храни са полезни и какви не ни напомниха и от jenite.bg: http://jenite.bg/С-вкус-на-лято-отслабваме_l.a_i.101184.html
4 V D 26.07.2011 | 12:34
Според мен също това е една голяма измислица. Познавам човек, който обожава мазните храни и изобщо не мога да кажа че е депресиран, дори напротив, много е весел и духовит. Хубаво е през лятото да избягваме да приемаме тежки храни, за сметка на плодовете и зеленчуците. Все пак всеки сам си преценява какво точно да яде, въпрос на личен избор.
3 Силвия Димитрова 26.07.2011 | 11:47
За жалост ядем тлъсти и мазни харни не само когато сме депресирани. Тези набързо приготвени отрови през последните години са довели до бум в депресията, която заплашва да се превърне в глобална болест. Проблемът е в преработката на храната, която губи всякаква стойност и се превръща в наш бич. Гледаме само мигновено да задоволим глада си, но не се замисляме, че това, което вкарваме в тялото си ни обрича на бавна катастрофа.
2 Свежка . 26.07.2011 | 11:40
Не съм съгласна с инфото. Когато сме депресирани ядем не толкова мазна, колкото храна богата на захари като шоколада. Научно е доказана неговата ефективност върху подобни мрачни състояния. При жените води до освобождаване на ендорфин в кръвта, което води до повишаване на настроението.
1 Живка Илиева 26.07.2011 | 11:23
Ние сме това, което ядем! Не може човек да консумира много транс и наситени мазнини, които се съдържат в изобилие в храни като чипсове, снаксове, бисквити, вафли, пържени картофки, бургери и пр. боклуци и да не се чувства като такъв след това. Да не говорим, че при жените приема на подобни калорийни бомби често е съпроводен с чувство за вина и тревоги относно фигурата и килограмите...

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.