Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) започва мащабни проверки в родилните отделения в страната, съобщиха от институцията. Основната цел е превенция на изоставянето на новородени деца на ниво родилен дом.
Проверката ще продължи до края на месец декември т.г. и ще обхване най-големите 39 акушеро-гинекологични отделения в страната - в София-град, София област, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Враца, както и съответните териториални дирекции "Социално подпомагане” – 21 отдела "Закрила на детето”, в чиито териториален обхват са родилните отделения.
Идеята е да се извърши мониторинг на системата за превенция на изоставянето на деца от родилния дом и да бъдат набелязани мерки за нейното усъвършенстване.
Проверката трябва да установи реалното състояние на ражданията на малолетни и непълнолетни момичета, броя и причините за изоставяне на новородени деца за периода 1.01. – 30.09.2013 г., и необходимостта от актуализиране на политиките по превенция на проблема.
В хода на проверката ще се изследва ефективността в работата на родилните отделения по отношение на взаимодействието "социални работници - лечебни заведения" по случаите на малолетни и непълнолетни бременни момичета и родилки. Ще бъде направена оценка на организацията на работа на лечебното заведение за уведомяването на компетентните органи – отдели за закрила на детето, полиция, прокуратура, за предприемане на необходимите мерки и дейности.
Ще бъде извършена оценка на функционирането на системата за взаимодействие между лечебните заведения и органите за закрила на дететос цел спазване на правата на децата и защита на техните права и интереси.
Проверката е провокирана от наблюдаваното в последните няколко години увеличаване на броя на ранните раждания сред малолетните и непълнолетни момичета и необходимостта от противодействие на тенденциите за намаляване на възрастта на родилките – деца, превенция и овладяване на процеса. За голяма част от децата на възраст от 0 до 3 години, отглеждани в домовете за медико-социални грижи (ДМСГД), входът към институцията е родилното отделение. Това налага значителна част от активните дейности по предотвратяване на изоставянето да започват още с раждането на дете, при което има риск да бъде изоставено и настанено в институция.
"Ето защо междуинституционалното сътрудничество и координация на действията с лечебното заведение и медицинските работници на ниво родилно отделение е от изключително значение за успеха на действията, които се предприемат от социалните работници по предотвратяване на настаняването в ДМСГД на новородени деца в риск”, отбелязват от ДАЗД.
Предотвратяването на изоставянето на деца е една от най-важните дейности за изпълнение на държавната политика, насочена към намаляване броя на децата в специализираните институции и гарантиране правото им да растат в семейна среда..