Освен наследствеността рискови фактори за отключване на рака на гърдата са затлъстяването, употребата на алкохол, стресът, възрастта, като с течение на годините честотата на заболяването се повишава. Това заяви д-р Антоанета Томова, началник отделение в Комплексен онкологичен център - Пловдив.
По думите ѝ въпреки че болестта се среща и при много млади жени, характерната ѝ възраст е 65-70 години. "Съветваме пациентите да спазват диета, близка до тази на болните от диабет - бедна на въглехидрати, с цел да има допълнителен контрол върху процеса", отбеляза д-р Томова.
Според специалиста раковите клетки могат да усвояват само глюкозата като енергиен източник, така че всички храни, които се разграждат до глюкоза - т.е. цялата група въглехидратни храни, биха могли да изхранват тумора.
"Ако пациентът мине изцяло на диета от храни, които не се разграждат до глюкоза, каквито са белтъчините и зеленчуците, то тези основни храни ще бъдат източник на енергия за всички здрави клетки, а туморните ще умрат от глад", поясни експертът.
Подсладителите също играели ролята на преканцерогенни и канцерогенни вещества. "Затова най-добре е онкоболните да имат по-аскетичен режим на хранене", допълни д-р Томова.
По думите ѝ в България имаме всички видове модерно лечение, които се използват в ЕС и в САЩ. Д-р Томова препоръчва мамографията да започне след 45-50-годишна възраст и да се прави веднъж на две години. "Ехографското изследване е метод, при който се дава по-добра информация при по-младите жени", посочи тя.
Според д-р Томова в областта на онкологията, която е много динамична и бързоразвиваща се специалност, с над 250 хиляди болни в България, е крайно време да има антираков план за действие.
"Той би трябвало да се приеме с консенсус от всички политически партии, така че дори и да има промяна в правителството, този план да продължи да работи. Би трябвало да съдържа скринингови програми, ранна диагностика, още по-адекватно лечение", смята лекарят.
Според д-р Томова не само в областта на здравеопазването, а и в други сфери, нямаме програма и план на развитие, не знаем накъде сме тръгнали и не знаем какво бихме искали да постигнем в близките 20 години, предаде БТА.
"В този смисъл сме като кораб без капитан и план за маршрута", отбеляза д-р Антоанета Томова.