По инициатива на Световната здравна организация (СЗО) 14 ноември е обявен за Световен ден за борба с диабета. На тази дата се отбелязва годишнина от рождението на канадския учен Фредерик Бантинг, който заедно с Чарлс Бест, открива инсулина – спасението за болните от диабет.
Откритието е направено през 1922 година и носи Нобелова награда за двамата медици през следващата година.
По данни на СЗО над 346 млн. души по света страдат от диабет. Прогнозите са, че този процент ще се удвои до 2030 година.
Диабетът е хронично заболяване, което се причинява от липсата или недоброто усвояване на инсулин, произвеждан от задстомашната жлеза. Това води до увеличаването на глюкоза в кръвта.
Познати са два типа диабет – първият се характеризира с липсата или недостатъчното производство на инсулин от панкреаса. Обикновено този тип се наблюдава сред младите хора. Диабет от втори тип се появява по-често сред възрастните хора и се предизвиква от неефективното усвояване на инсулина.
Рисковите фактори за развитието на тази болест са наднормено тегло, заседнал начин на живот, нездравословното хранене и стресът. Съществува и наследствени фактори при развитието на диабет.
Ранното поставяне на диагнозата е от съществено значение за предотвратяване на редица усложнения, коментират от СЗО. Липсата на ефективен контрол над кръвната захар застрашава от увреждане множество органи, като сред най-пострадалите са нервите и кръвоносните съдове.