На 29 септември светът отбелязва Деня на сърцето. На тази дата се провеждат различни инициативи, за да се информират хората за опасността от сърдечни болести, високата смъртност, до която водят и начините за превенция. Тази година кампанията има за цел да привлече общественото внимание върху вредната среда, в която живеем.
В България Световният ден на сърцето официално се организира от Дружество на кардиолозите (ДКБ) в сътрудничество с БЧК. Той се отбелязва с различни инициативи.
Тютюнопушенето, алкохолът, ниската физическа активност и нездравословното хранене са основните рискови фактори водещи до сърдечно-съдови заболявания. Един от подходите за намаляване на тези заболявания е редукция на рисковите фактори. Лекарите препоръчват по-малко консервирани храни, захар и сол. Поне 30 минути движение на ден, спазване на нормално тегло, здравословен обяд на работното място и по-малко стрес.
Все повече спада и възрастта на засегнатите. Най-малко 80% от преждевременните смъртни случаи заради сърдечно-съдови заболявания и инсулт могат да бъдат избегнати чрез контролиране на рискови фактори като тютюнопушене, употреба на алкохол, прием на сол в големи количества, липса на физическа активност и повишено кръвно налягане.
Над 60% от смъртността в България миналата година се дължи на сърдечно-съдови заболявания, сочи статистиката. За разлика от останилите европейски държави, у нас инсултите са повече от инфарктите. Смъртността от двете заболявания, ако не се лекуват навреме, надвишава 25%.
Въпреки че сме на челните места по сърдечно-съдови заболявания в света, голяма част от населението на страната ни продължава да живее нездравословно. Близо 44% от българите са пушачи.
Няколко интересни факта за сърцето:
- Всеки ден човешкото сърце генерира енергия, достатъчна например камион със средна големина да измине разстояние от 32 километра.
- Звукът на туптящото сърце се дължи на отварянето и затварянето на четирите сърдечни клапи
- Женските сърца бият средно с 10 процента по-бързо от мъжките.
- Сърцето на нероденото бебе започва да бие около четири седмици след зачеването.
- Древногръцкият философ Аристотел вярвал, че сърцето е източникът на интелекта, а основната функция на мозъка е да охлажда кръвта.
- Думите "сърце" и "кръв" могат да бъдат открити във всяка една от пиесите на Шекспир.
- Сърцето на синия кит - най-голямото животно на Земята, тежи около 680 килограма.
- Сърцето на най-дребната птица в света - колибрито, бие около 20 пъти в секунда. За сравнение - това на синия кит тупти между четири и осем пъти в минута.