Увеличаването на употребата на електронни цигари, особено сред младите хора, е опасна тенденция с реални рискове за здравето. Поради много причини електронните цигари не трябва да се рекламират като безопасна алтернатива на пушенето.
Докато по-малко хора пушат или започват да пушат от всякога, много от тях използват други форми на тютюн и електронни цигари. Увеличаването на употребата на електронни цигари (наричано още vaping) от деца и млади хора през последните години е сериозна заплаха за общественото здраве.
Устройствата, работещи с батерии, се предлагат в много форми и могат да изглеждат като конвенционални цигари, химикалки или дори елегантни технологични джаджи. Потребителите вдишват и издишват аерозол, подобен на пара. Този начин на приемане на никотин крие рискове за здравето както на употребяващите, така и на неупотребяващите в близост.
Много минуси.
Рекламите на електронни цигари твърдят, че устройствата могат да помогнат на хората да спрат да пушат. Но са необходими много повече доказателства, за да се определи дали те са ефективен начин за отказване. Изследванията показват, че потребителите са по-склонни да продължат да пушат заедно с vaping, което се нарича "двойна употреба".
Много хора смятат, че цигарата е по-малко вредна от вейпинга. Въпреки че е вярно, че аерозолът за електронни цигари не включва всички замърсители в тютюневия дим, той все още не е безопасен. Ето само няколко от причините:
Най-голямата заплаха от електронните цигари за общественото здраве може да е следната: Нарастващата популярност на вейпинга може да "ренормализира" пушенето, което е намаляло от години. Обръщането на трудно спечелените печалби в глобалните усилия за ограничаване на тютюнопушенето би било катастрофално. Тютюнопушенето все още е водещата предотвратима причина за смърт и е отговорно за 480 000 изгубени американски живота всяка година.
Заплаха за деца и младежи.
Тютюневите компании искат да привържат новото поколение към никотина и пушенето.
Необходими са повече усилия и изследвания.
Голяма част от хората се застъпват за по-строги разпоредби, като например:
Каква е крайната цел?
Дългосрочните ефекти върху здравето на електронните цигари все още не са добре разбрани. Но науката ясно показва, че вейпингът не е безопасна или здравословна алтернатива на пушенето.
Източник: Jenite.bg