Чехът Якоб Халик – човекът, който месеци наред живя благодарение на имплантирани механични помпи, дублиращи функциите на сърцето му, почина днес в болницата IKEM на 37-годишна възраст. Това съобщи БТА като се позова на информация от чешки медии.
Приживе Халик, който е работел като пожарникар, страдал от рядък злокачествен тумор на сърдечния мускул, който бързо прогресирал. В опит да спаси живота му екипът на проф. Ян Пирк на 3 април проведе втората в историята на медицината операция, при която сърцето на Халик бе заменено от две помпи.
Така чехът се превърна във втория човек, който се подлага на подобна интервенция и в първия, успял да живее толкова дълго без жизненоважния орган. Първият пациент без сърце – американецът Крег Люис, живя едва няколко седмици, след като бе опериран в болница в Тексас през 2011 г.
Преди операцията докторите казали на Халик, че най-вероятно няма да оцелее при евентуална сърдечна трансплантация, тъй като ракът пречи за приемането на нужните лекарства. Така бившият пожарникар се съгласил да премине през уникалната процедура.
Идеята на лекарите била той да прекара на изкуствено сърце достатъчно време докато се излекува от рака и след това му бъде присадено сърце от донор.
След осемчасовата операция през април хирурзите успяха да имплантират в гърдите на Халик две 20-сантиметрови механични помпи, дублиращи функциите на левите и десните предсърдие и камера на сърцето. Всеки от уникалните апарати се захранва с електричество от батерии и може да прави до 10 хиляди оборота в минута.
Единственото, което учените не успели да пресъздадат, е пулсът. Приживе Халик споделя, че не чувства пулс, но това не му пречи.