Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, предаде агенция "Фокус”. 73 народни представители гласуваха "За”, а двама се въздържаха.
Приет е текст в закона, който постановява, че помощник-фармацевтите ще могат да извършват всички дейности по чл. 219, ал. 1 под контрола на магистър-фармацевт. Изключения обаче ще има при отпускането на лекарствени продукти по лекарско предписание, контролът и даването на консултации, свързани с лекарствените продукти.
Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова подчерта, че предложението не цели защита на лобистки интереси на дадени вериги или аптеки. То е необходимо, защото в малките населени места отдавна няма действащи магистър-фармацевти.
Новите промени предполагат и в малките населени места таксата за разкриване на аптека да бъде намалена с 50%. Така от 1000 лв тя става 500 лв.
Според промените до 20 март следващата година всички такси за подаване на заявления за утвърждаване на цени и пределни цени, регистрирането на цени на лекарствени продукти, за включване, изключване или промени на лекарствени продукти в Позитивния лекарски списък ще бъдат събирани от Министерството на здравеопазването.
Всички събрани до посочената дата средства ще бъдат изразходвани за дейността на Комисията по цени и реимбурсиране и на Комисията по прозрачност.
Днес (11 декември) парламентът взе решение след 1 април 2013 г. всички неприключили процедури пред Комисията по цени и реимбурсиране да бъдат довършени от Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти при условията и по реда на този закон. Депутатите решиха да се създаде Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти към министъра на здравеопазването. Идеята е съветът да бъде юридическо лице, което е на бюджетна издръжка, като ще бъде второстепенен разпоредител с бюджетни кредити.
Националният съвет ще е със статут на държавна комисия, чието седалище ще е София. Неговата дейност ще бъде финансирана от държавния бюджет чрез бюджета на МЗ. Той ще е колегиален орган, който ще има председател и шестима членове. Последните ще са трима лекари или магистър-фармацевти, както и двама юристи и двама икономисти. Изискванията към тях са да имат най-малко пет години стаж по специалността.