Съкращават се сроковете за одобрение от Фонда за лечение на деца, както и изискваните документи. Това предвиждат промените в правилника на институцията, оповестени преди часове. Децата ще могат да получат имплант или да заминат на лечение в чужбина само със становище от лекарска комисия или онкокомитет, без да се търси мнението на външен експерт, обясни зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.
Той обясни, че досега разглеждането на първоначално подадените заявления е ставало в тридневен срок, но вече ще се прави до два работни дни. За разглеждане на допълнително подадените документи също срокът се скъсява от сегашните три дни - на по-малко от 2, т.е. до края на следващия работен ден след подаването.
За изпращане за външна експертиза досега е писвал регламент, но вече ще се прави до края на втория работен ден, след като е разгледано заявлението. За представяне на външна експертиза – срокът от 14-дневен, става 7-дневен. Разглеждането на заявлението от Обществения съвет пък става не по-късно от 10 дни след получаване на оферта и доклади от външна експертиза, посочи Шарков.
Промените разширяват правомощията на директора на Фонда, който вечеи задължително трябва да е лекар. Становища ще дават националните консултанти, председателите на научни дружества или изрично посочени от тях специалисти.
По-рано представители на неправителствени организации в Обществения съвет на Фонда алармираха, че новата администрация бави лечението на тежко болни деца.