Около 60 процента от сполучливите ин витро процедури са съпътствани от психологически интервенции, сочат световни проучвания.
Затова психологическата подкрепа за зачеване на жената при семейни двойки с репродуктивни проблеми, е толкова важна, колкото и медицинската намеса, заяви в интервю за БТА Анелия Рангелова - психолог в Клиничния институт за репродуктивна медицина в Плевен.
Положителният емоционален фон е много важен за благополучното случване и довеждане до край на сложните медицински процедури, а стресът трябва да бъде обект на специално внимание, отбеляза специалистът.
При жената стресът е по-силно повлияващ фактор, въпреки че мъжете също имат трудности, когато трябва да се вземе решение да се пристъпи към процедура ин витро.
"Всеки случай на засегнати от стрес двойки с репродуктивни проблеми е много индивидуален. Най-важно е човек да си даде шанс да намери алтернативите, които самият той носи в себе си", съветва Рангелова. По думите й стресът е преодолим, стига човек да не се затваря в своята черупка, смятайки че той е най-страдащото същество на света.
Като психолог, който има наблюдение върху ситуацията с най-възрастната жена у нас, която се сдоби с дете "ин витро", Рангелова поясни, че майката и дъщерята - която вече е на година, се чувстват много добре.