Йонизиращите лъчения определено не са безопасни за хората. Всъщност се оказва, че излагането на радиация води до увеличаване на броя на родените деца от мъжки пол в сравнение с тези от женски, сочи ново проучване на германски учени от центъра Helmholtz в Мюнхен, пише Science Daily.
Изследванията им показали, че радиацията от тестването на атомни бомби преди договора за частичната им забрана през 1963 г., инциденти от рода Чернобил и от живота в близост до ядрени централи има дългосрочен негативен ефект върху пропорциите на родените момчета и момичета.
Йонизиращата радиация от ядрената дейност е позната отдавна с мутагенните си свойства и оттам е много вероятно да има вредни ефекти върху репродуктивните способности при човека.
Учените изследвали дългосрочните ефекти от излагането на радиация върху коефициента на пола – уникален генетичен индикатор, който може да разкрие разликите при привидно нормалните, както и при неблагоприятните изходи на бременността при излагането на радиация на бащата и съответно на майката.
В частност учените се съсредоточили върху данните за коефициента на пола под влияние на радиацията от тестваните в атмосферата атомни оръжия в Западна Европа и САЩ, попадането на радиоактивен прах от ядрени инциденти в цяла Европа и радиоактивни течове от обекти, работещи в нормални условия в Швейцария и Германия.
Анализът ми показал значителни разлики в броя на жените/мъжете в три случая:
- Повишаване на относителния брой на родените момчета в Европа и САЩ в годините между 1964 и 1975 г. Според учените тази тенденция съвпада с огромно количество радиоактивен прах, отделян при ядрените опити в атмосферерата в годините преди 1963 г. В последвалите 10 години след забраната прахът се отложил по целия свят и засегнал огромни човешки популации.
- Забелязвал се и значителен скок при коефициента на пола в Европа в годината след аварията в Чернобил през 1986 г. Подобен ефект не бил наблюдаван в САЩ, която останала значително по-слабо засегната.
- Сред популациите, живеещи в приблизителна близост от ядрени централи (в радиус от 35 км) коефициента на пола също се увеличили значително в Германия и Швейцария по време на експлоатацията на съответните инсталации.
Вкарани в една обща рамка на анализ, тези открития показват дългосрочен ефект от излагането на радиация в зависимост от дозата за пола на бебетата, доказвайки според учените причинно следствена връзка. Това, което е не ясно, е дали по-големият относителен брой родени момчета се дължи на нарастването на броя им в абсолютни стойности или е следствие от намаления брой родени момичета.
Авторите оценяват, че дефицитът на ражданията и броят на мъртвородените или увредени деца след глобалното изпускане на йонизиращи лъчения е достигнал до няколко милиона по целия свят.
"Нашите резултати допринасят до изобличаването на установеното вярване, че радиацията все още не е нанесла поражения върху наследствеността на човешките популации. Ние открихме силно доказателство за силно увреждане на човешкия генетичен басейн от изкуствена йонизираща радиация" заключват учените.