Рядка генно мутация, пряко свързана със случаи на множествена склероза, откриха учените от Оксфордския университет. Промяната на гена CYP27B1 засяга основен ензим, който води до по-ниски нива на витамин D в организма. Учените допълват, че има сериозни подозрения, че този витамин е свързан с развитието на болестта.
Учените от Оксфорд са работили съвместно със своите колеги от университетите в Отава и Британска Колумбия, както и с университета McGill в Канада. Тяхното проучване може да обясни случаите на множествена склероза, наблюдавани в някои семейни родове.
В проучването са участвали 3 хил. семейства, в които децата имат множествена склероза, но родителите не са засегнати. В 35 от случаите родителите са имали генетичната промяна, на без да развият болестта. Във всички тези наблюдавани семейства децата имат промяна в гена и развиват множествена склероза.
Множествена склероза е заболяване на главния и гръбначния мозък, при което се образуват лезии в мозъчната тъкан. Те затрудняват комуникацията между нервните клетки и предизвиква различни симптоми – основно мускулна слабост, затруднено движение и координация, проблеми с говора и преглъщането и емоционална нестабилност.
Учените са наясно с протичането на заболяването, но отключването му засега е загадка. Има теории, свързани с наследствена обремененост и дори възможна инфекция, която причинява множествена склероза.
От университета в Оксфорд коментират, че има голяма вероятност за връзка между ниските нива на витамин D в организма и развитието на множествена склероза. Човешкият организъм сам изработва този витамин с помощта на слънчевите лъчи. Витамин D е основният "строител" на костите, тъй като с негова помощ тялото ни усвоява калция и фосфора. При децата недостигът на този витамин се свързва с рахит, костни деформации и забавяне на растежа.