Специалисти разработиха ваксинационен калкулатор. Той е достъпен на сайта Българския лекарски съюз, a негови автори са д-р Георги Димитров, д-р Трифон Вълков, д-р Димитър Димитров, д-р Тома Томов и проф. Радка Аргирова.
Калкулаторът улеснява медиците, прилагащи ваксините срещу COVID, като изчислява коя е най-подходящата ваксина за техните пациенти спрямо различни индивидуални показатели. Сред тях са освен възраст и пол на желаещия да се ваксинира, така и евентуално наличие на съпъстващи заболявания като хронична бъбречна недостатъчност, онкологично заболяване, наличие на имунен дефицит и други.
"Изминаха повече от две години от обявената от СЗО пандемия на SARS-CoV-2, а вече повече от година разполагаме с ефективно профилактично средство в лицето на различни типове ваксини – векторни, иРНК, цяло-клетъчни и протеин базирани. Тъй като те са единственото ефективно средство за специфична профилактика, броят ваксинирани в глобален мащаб надхвърля 3.5 милиарда души. За съжаление, доскоро лекарската колегия не разполагаше с конкретни и леснодостъпни научно обосновани указания за тяхното използване по отношение на доза, интервал на прилагане и безопасност", коментира пред Medical News д-р Георги Димитров, който е сред създателите на калкулатора и един от авторите на интерактивния справочник за лечение на COVID.
Той отбеляза, за съжаление много хора се страхуват да се ваксинират поради притеснения, че имат определени съпътстващи заболявания като например Тиреоидит на Хашимото, ревматизъм или онкологично заболяване. В същото време стана ясно, че и значима част от ОПЛ не са достатъчно информирани спрямо рисковете и ползите на различните ваксини срещу COVID-19, допълни д-р Димитров.
"Поради това, след проведена среща в Министерски съвет и с подкрепата на БЛС, решихме, че създаването на "Обективен ваксинационен калкулатор" е належащо. Такава дигитална уеббазирана платформа предоставя възможността за бърза индивидуална оценка по отношение на критериите както при здрави хора, така и при пациенти с различни придружаващи заболявания. По този начин целият процес се автоматизира и лекарят получава най-релевантната препоръка за съответния пациент за по малко от минута време", поясни д-р Димитров.