Благодарение на европроект на стойност 4,2 млн. лв. Медицинският университет в Плевен има втори робот и нов обучен екип за роботизирана хирургия, съобщи ректорът на университета проф. д-р Славчо Томов.
Той уточни, че с новата роботизирана система дейността на висшето училище ще премине на качествено нов етап и ще се превърне в център за иновации в медицината. "Предвидени са поредица от научноизследователски проекти, не само в областта на гинекологията, но и в урологията, и в общата хирургия", посочи още професорът.
По думите на ръководителя на проекта проф. д-р Григор Горчев в момента Плевен е сред трите водещи центъра в роботизираната хирургия в Европа с извършените над 600 онкогинекологични операции и близо 40 урологични интервенции.
Той посочи, че от следващата седмица ще започне работа и новият екип по обща хирургия за отстраняване на ракови заболявания, предимно в областта на корема.
Проф. д-р Ташко Делийски, ръководител на новия екип, заяви, че от развитието на този вид хирургия имат полза пациентите, които по-бързо се възстановяват от операциите, информира БТА. Той е категоричен, че този иновативен метод повишава както авторитета на университета в света, така и качеството на подготовката на студентите, които имат възможност за триизмерно обучение.
Двата робота ще се използват предимно за онкооперации. Стойността на една от тях е 8000 лв. "За гинекологичните има пътека по здравната каса (до 100 души годишно), за останалите заплащането е от пациентите", уточни проф. Горчев.
"В списъка на чакащите има и чуждестранни пациенти. Признание за университета е, че той ще бъде домакин на Третия световен конгрес по роботизирана хирургия с 250 водещи медици на 3 и 4 октомври 2014 г.", допълни ректорът на учебното заведение.