ТЕЛК до живот ще се дава за още 31 заболявания и хората няма да се разкарват за преосвидетелстване на всеки 3 години. Това предвиждат публикуваните промени за изменение на Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността.
"Мога да поздравя предишното правителство, че имаше смелостта да започне и да върне възможността на хората да получават подкрепа, а това правителство да го завърши на този етап. Надявам се да бъде одобрено от МС. Промени се изчисляването на вид и степен на увреждане и неработоспособност. Преди това беше отнето. Хората с множество заболявания с под 50% не получаваха съответната оценка, която можеше да им даде шанс да бъдат подкрепени от държавата. Сега това е възможно", заяви председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия Веска Събева в "България сутрин".
От Фондацията "Живот със Синдром на Даун" пък се сблъскват с друг проблем - промяната в Наредбата за медицинска експертиза в раздел "Генетични аномалии".
"Тази промяна за хората със Синдром на Даун е факт от 16 юли 2021 г. Това, което се случва, е, че ТЕЛК комисиите не могат да работят по тази наредба и не желаят. Виждаме една голяма некомпетентност и липса на контрол от страна на Министерството на здравеопазването. Все още ТЕЛК комисиите си позволяват своеволия, дискриминация към нашите деца и лично отношение", каза председателят на фондацията Силвена Христова пред Bulgaria ON AIR.
Все още остава нерешен проблемът с връщането на ТЕЛК решенията от НЕЛК, което забавя цикъла за вземане на окончателно решение, подчерта още Събева.
"Ние предлагаме НЕЛК да излиза с окончателно решение, за да може, ако човекът не е доволен от това, което НЕЛК е взел като решение, да отиде на съд", допълни тя.
"Притеснява ме личната помощ благодарение на чуждата помощ. Личният асистент може да подкрепи детето качествено, съобразно часовете, които се отпускат. Проблемът е във формуляра, който се попълва - излиза така, че едно дете със Синдром на Даун не може да получи 8-часова подкрепа, защото не е на легло. Нашите деца с ментални дефицити имат нужда не само от 8 часа, а 24-часова подкрепа", каза още Христова.
Според нея наредбата позволява субективно тълкуване.
"Тя позволява преценката да бъде личностна. В ТЕЛК комисиите състояние на Синдром на Даун не се пише като основна диагноза", поясни председателят на Фондация "Живот със Синдром на Даун”, допълни гостът.
"Проблемът е, че ТЕЛК-овете са в дружествата, в болниците - те са подчинени на Министерството, но всъщност техният работодател е болницата", обобщи председателят на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия.