Преди петдесет години почти никой не е чувал за него, а днес захарния диабет, рефлектира на повече от 150 милиона души в световен мащаб. Сериозното метаболитно разстройство се развива в епидемия, като основна причина за това са токсичните тежки метали, според учени от Азия. Металите цинк, арсен, кадмий, живак и никел са били оценявани.
"Проучванията, които сравняват нива на основни микроелементи в биологични проби на пациенти, които имат диабет тип 2, с тези на контролните индивиди без диабет, предполагат, че дефицита и натрупването на някои метали може да играе роля в развитието на диабет", пишат авторите на това проучване.
Арсенът причинява инсулинова резистентност
Арсенът се разтваря лесно във вода и чрез почвата може да премине в растенията и съответно животните. Освен че причинява нарушения на нервната система, съдово заболяване, ендокринни нарушения и рак, арсенът променя някои биологични процеси, които регулират инсулинова резистентност.
Кадмий инхибира освобождаването на инсулин и вреди инсулинови рецептори
Подобно на арсен, тежкия метал кадмий е силно токсичен. Наука многократно е доказвала, че се натрупва в жизненоважни органи и по-специално на черния дроб, където блокира реабсорбцията на калций, което води до загуба на костна маса. Кадмий също вреди на ключови пътища, чрез които тялото регулира метаболизма на глюкозата.
Живакът повишава нивата на глюкозата в урината
Проучване, започнало през 1980, заключава, че повишените нива на живак могат да бъдат фактор за причиняването на диабет.
Липса на микроелементи също причинява диабет
Много от същите тези ефекти се задълбочават от излагане на никел, тежък метал, който се натрупва в органите и тъканите на тялото, особено когато полезни микроелементи като цинк липсват. С други думи, излишъкът на вредни метали в комбинация с липса на полезни такива е рецепта за превръщане на заболяването в хронично и почти сигурен път за развитие на диабет.