Здравната система ще рухне тотално, ако не се преразгледа из основи нормативната база. Това заяви шефът на НЗОК Румяна Тодорова пред в. "24 часа" в деня, в който се очаква лекарите да излязат на протест.
Управителят на здравния фонд предупреди, че ако не се пребори хаосът в сектора и се говори само за финансиране, системата ще спре да работи напълно.
На въпрос защо има напрежение сред медиците и протести, тя отговори, че средствата свършват. "Тази година проблемите, очертани през 2013 г., са се задълбочили и отпускането на пари не е достатъчно. Има организационна криза в здравеопазването, на всички нива", коментира шефът на касата.
Като един от основните проблеми тя подчерта противоречието в отделните закони, засягащи дейността на касата и финансирането. Тодорова обясни, че според Закона за публичните финанси фондът не може да поема задължения, нарушаващи бюджетното салдо. От друга страна, според Закона за здравното осигуряване НЗОК трябва да изплати всички дейности, които реално са извършени.
"Съдът винаги се опира на втория закон, като заключава, че пациентът е спасен или излекуван, не може да не се плати дейността, зад нея стоят лекарски труд, сестрински, консумативи и лекарства", каза управителят на касата.
Друг проблем бил неограниченото откриване на болници, както и разширяването на дейността на вече съществуващите. Така се получавала пренасищане със здравни заведения в някои райони, на които фондът плаща за лечение на пациенти. Такава била ситуацията в София, Пловдив, Пазарджик, Сливен. Именно поради това здравната карта става належаща, за да се види в отделните части на страната има нужда от болници и къде не, стана ясно от думите ѝ.
Шефът на НЗОК подчерта, че извън споменатите райони "се очертава трагедия". Тя предупреди, че ако фалират общинските болници, те ще бъдат последвани и от областните лечебници.
Управителят на здравния фонд обясни този риск с абдикацията на държавата от пазара на здравните услуги, който у нас бил нереален. "Нова тенденция са частните онкологии – много от старите частни болници разкриват такива клиники. Новите задължително имат онкологично отделение. Преди пък имаше бум за инвазивни кардиологии и очни центрове. В един момент пазарът се успокоява, но това води до залпово изтегляне на ресурс, който е можело да се изтегли по-плавно. И изведнъж няма пари, няма и резерв", каза тя.
Според Тодорова решението е държавата да очертае план как да се развива плавно всяка дейност в сектора, за да няма финансово страдащи.
Шефът на НЗОК обясни, че според готвения пакет от промени ще се въведе практиката личните лекари вместо просто да дават направление за специалисти, да пращат пациентите си при тези в общинските болници. "Възрастните имат нужда от интернист, невролог, кардиолог, ендокринолог – има ги в общинската болница. Болницата може да изпълнява и извънболнична помощ в райони, където има нужда", мотивира се Тодорова.
Друго предложение е личните лекари да дават дежурства в болницата. Има глад за специалисти. На джипито сме казали да дава 24-часово разположение. Добре, само че в болницата ще е много по-ефективен, отколкото на телефона си.
Тя коментира протеста на лекарите, чийто основен мотив за недоволство е, че здравните заведения няма да получат пари за надлимитната дейност. Тодорова попита риторично дали държавата е изпълнила ангажимента си да плати вноските на лицата, които тя осигурява по закон.
"Нека всички по веригата да си изпълнят задълженията и тогава да искаме повече пари. Едва тогава, ако касата не ги дава тези пари и си трупа някакъв резерв, ще стачкувам срещу нея", каза шефът на фонда.
За 2013 г. тенденцията за високи отчети на болниците се запази, т.е. преразходът е още по-голям и това не бе предвидено. Никой не е допускал, че обемите в болничната помощ ще са толкова големи. Общ обем от 1,9 млн. хоспитализации е огромен, а за 2014 г. ще бъде още повече. Възможна е и друга тенденция - хоспитализациите може да не са толкова много, защото има преориентация към скъпите пътеки във всяка специалност. За дейностите над лимита ще има проверки, след това надзорният съвет ще решава. Всичко зависи от финансовото състояние на касата, стана ясно от думите ѝ.