Поне още 100 лекари трябва да работят в системата на спешната помощ в столицата, за да се оказва тя навреме, каза пред БТА д-р Георги Гелев, директор на Центъра за спешна медицинска помощ - София-град.
В системата на спешната медицинска помощ в столицата имало 84 свободни щатни бройки.
"Лекарите, които работят при нас в момента, са 105, но трябва да бъдат още повече, за да се осигурява нормално спешна медицинска помощ на нуждаещите се", каза д-р Гелев.
По думите му линейките вече са над сто, но това нямало особено значение, след като нямали хора, които да работят в тях.
Спешната медицинска помощ в столицата не може да покрие времето за стигане до инцидента, както е средноевропейското време. На Запад е до 15 минути, а при нас трудно се стига за такова време, каза д-р Гелев. Диаметърът на София е 18 километра. Когато линейката тръгне от единия край, мине през центъра на столицата в час пик и трябва да стигне навреме, е изключително трудно, посочи той.
Заплатата на лекар от системата на спешната помощ в България трябва да е около сумите, които получават лекарите от доболничната помощ - нещо средно между личните лекари и специалистите, е мнението на д-р Гелев.
Според него в системата на тел. 112 е задължително да има и медици в екипа, или други лица с подходящо образование. Най-добре е да са медици - те могат да филтрират сигналите, поясни д-р Гелев. На ден на тел.112 се подават повече от хиляда сигнала и голяма част от тях са трудно прецизируеми, коментира директорът на Центъра за спешна медицинска помощ - София-град.