С помощта на медицински тестове, които изследват най-малко 6 гена в туморната тъкан, може да се определи правилното лечение за пациенти с онкологични заболявания. Това стана ясно на 15-ата национална среща с медиите на тема "Здравни и социални практики. Предизвикателства 2016", предаде БНР.
На срещата, организирана от фондация МОСТ (Медии, Общество, Семейство, Традиции), бяха представени основни доклади за новите методи за лечение на онкологични заболявания, за лечение на редките болести и за новостите в геномните изследвания.
"Има шанс да се избере правилен препарат, който да е подходящ за всеки отделен случай и по такъв начин той може да упражни ефекта си и да блокира специфично размножаването на туморните клетки", обясни проф. Върбан Ганев. Той увери, че извършването на такива тестове вече е напълно достъпно у нас.
130 млрд. долара се очаква да бъдат инвестирани в световен мащаб през тази година за развитие на нанотехнологиите в областта на медицината. Магнитни частици се използват успешно с терапевтични цели, посочи проф. Иван Недков от Института по електроника към БАН. Лекарствата с магнитни частици могат да бъдат насочени да намерят точното място на болката и да лекуват само засегнатата област в човешкото тяло, каза проф. Недков.
"Магнитната частица започва да се нагрява и температурно да разрушава болното място. Химиотерапията е един полезен и много често употребяван метод в момента в онкологията, но е известно, че химиотерапията не е селективна, тя разнася лекарственият препарат в обема на цялото тяло, докато наномагнитната терапия "drop delivery" е известна и с това, че осигурява концентриране на лекарствения препарат на болното място и много силно повишава ефективността на лечението. Другото приложение е за диагностик", обясни специалистът.
"Пациентите с рак на кожата търсят хирургическо лечение твърде късно", констатира доц. Павел Станимиров от Клиниката по Лицево-челюстна хирургия в Александровската болница в София. Според него голяма част от болните предпочитат да се подложат на алтернативни методи и това пречи за справяне с тежките проблеми.
Пациентите се явяват много късно за операции, въпреки че може преди това да са правили прегледи и да са имали препоръки. Повече от 95% от този ранен рак на практика е напълно лечим", смята доц. Станимиров.