Съединения в хормона естроген намаляват репликацията (копирането) на грипни вируси от тип А при жените. Затова те се заразяват по-трудно от мъжете, въпреки че и в телата на силния пол хормонът присъства, макар и в много по-малки количества. Това показва изследване на учени от училището по обществено здраве в Балтимор в щата Мериленд, САЩ.
Те са стигнали до изненадващия извод, докато сравнявали ефекта на женския полов хормон естроген върху инфлуенца вируси тип A (такъв е и върлуващият сега свински грип) в клетки от носоглътката на мъже и жени на различна възраст.
Вирусите ни разболяват по много хитър начин. Те влизат в клетките и ги използват подобно на ксерокс, за да правят свои копия. Тези копия се разпространяват в нови клетки и създават верижна реакция, която води до заболяване. А болният човек предава инфекцията на други хора.
Като цяло, колкото по-малко копия от себе си прави вирусът, толкова по-леко е заболяването и толкова по-малък е рискът от разпространението на заразата.
Изследователите подложили изолираните от пациенти грипни вируси тип А на различни форми на естроген, включително: естрадиол (основната форма на женския полов хормон в организма); бисфенол А (синтетично съединение, което имитира естроген) и селективни естроген рецепторни модулатори (SERMs) - съединения, които действат като естроген и се използват за хормонална терапия. Оказало се, че всички те намаляват репликацията на вируса при жените, но не и при мъжете.
Има данни, че естрогенът дава някои антивирусни ефекти и върху причинителите на други болести.