Употребата на наркотици няма как да бъде полезна нито за дамите, ниото за господата. Все пак учени доказа, че за жените, които посягат към дрогата, последствията са по трайни.
Изследването било проведено с помощта на ядрено магнитен резонанс (ЯМР) и с участието на 127 мъже и жени. То включвало 59 човека – 28 жени и 31 мъже, които са били зависими от амфетамини и метамфетамини в продължение на 15,7 години.
Останалите 68 човека – 28 жени и 40 мъже, които били напълно здрави и приблизително на една възраст - Резултатите от ЯМР показало, че след 13,5 месеца въздържание, сивото вещество във фронталната, лимбичната и темпоралната част на мозъка при жените е намаляло.
Продължителната употреба на кокаин и амфетамин уврежда частите на мозъка, отговорни за взимането но решения, емоциите, асоциирането и с изграждането на навици.
След като са спрели да употребяват наркотици за 13,5 месеца, при жени които са били зависими се наблюдава намаляване на обема сиво вещество в определени зони.
Изследователите се опитват да установят по какъв начин се различават мозъците на хора, които са били зависими и на тези които никога не да употребявали наркотични вещества.
Доктор Джоди Тейнаб, от Колорадския медицински университет казва: "Ние искахме да изследваме разликите при двата пола. Открихме, че след 13,5 месеца въздържание, жените зависими от стимуланти имат значително по-малко сиво вещество в определени зони, в сравнение със здравите жени. Тези части на мозъка са важни за взимането но решения, емоциите, асоциирането и с изграждането на навици. Затова жените с по-малко количество сива вещество вземат по импулсивни решения е действат по-агресивно,когато искат да постигнат нещо. Но при мъжете, приемали наркотични вещества, няма такива осезаеми промени."
"Надяваме де нашето проучване да доведе до диференцирането на ефекта при двата пола, за да бъдат проведени по-ефективни лечения.", каза доктор Джоди Тейнаб.