Цените на 50 лекарства са се понижили за последните две седмици. Това каза министърът на здравеопазването Десислава Атанасова по БНР.
Намалението е от 2% до 85,7%, според вида на продуктите. Те са единствено чрез сравняването им с референтните стойности на същите медикаменти в рамките на страните от Европейския съюз. Едва след това започва договарянето за отстъпки с НЗОК, уточни министър Атанасова.
"Това е основната цел, която си бяхме поставили. Това е в резултат на извършените служебни проверки, които се правят от Комисията по цени и реимбурсиране. Тази комисията е съставена от хора от НЗОК, от Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите. Тяхната работа показва, че има воля да се справим с цените на лекарствата. Проверката ще бъде един непрекъснат процес. Предложили сме с промени в нормативната база, на 6 месеца да се правят служебни проверки на цялата листа с лекарствени продукти на българския пазар", смята здравният министър.
Атанасова съобщи, че се водят и преговори за намаляване на ДДС - то на лекарства с вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Това може да се случи обаче в Бюджет 2013 година.
"Предложените от МЗ промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина ще бъдат разгледани на първото заседание на Народното събрание след ваканцията. Едно от предложенията е да бъде създаден един национален орган със собствена администрация, с капацитет около 30 души, който да извършва единствено и само служебни проверки. В момента Комисията по цени и реимбурсиране не се занимава единствено с регистрирането на цените, а работят в съответните институции и се събират епизодично извън дейността по преките им задължения и това страшно много пречи", уточни министърът.
От 1 юли военноинвалидите и военно пострадалите имат много повече медицински дейности, които могат да ползват извън обхвата на Закона за здравното осигуряване, както медицински изделия, така и дентални дейности.
Наредбата обаче, която се отнася за достъпа до лекарствените продукти за военноинвалидите, е наредба, която се съгласува между четири министерства – МЗ, МО, МТСП и МФ. Тя ще бъде обнародвана съвсем скоро, надявам се още в рамките на месец август, за да имат тези хора лекарства.
Проверките в болниците ще продължат. От началото на годината са направени 16 и са установени редица нарушения. Проверките ще продължат, а тези, които не са показали добри мениджърски и управленски решенията няма да са на постовете си, заяви тя.
От началото на годината 2300 жени са получили заповеди за започване на "ин витро” процедури от Фонда за асистирана репродукция. Осигурено е финансирането на 1523 процедури в 24 заведения. Родени са 436 деца, а в момента са бременни 470 жени. Обмисляме средствата за "ин витро” да преминат към НЗОК, заяви Атанасова.
Обсъждаме с Изреал възможността български граждани да се лекуват в Израел на преференциални цени и да обменим опит в оказването на първа помощ. Съвместното заседание на правителствата е в началото на септември.
Директорът на НЗОК д-р Пламен Цеков заяви, че няма причини да няма рамков договор в здравеопазването.
През септември продължаваме с рамковото договаряне. Там ще има коментари по цените на клиничните пътеки. Няма причини да нямаме рамков договор. През 2011 г. над 110 000 нови души са се възползвали от услугите на НЗОК. Вече 1 650 000 българи получават лекарства, частично или напълно заплатени от бюджета на НЗОК. НЗОК харчи над 100 000 000 лв. за лечението на онкоболни.
1 100 000 – 1 200 000 души са здравно неосигурени. По наши изчисления те ощетяват бюджета на НЗОК с около 600 млн. лв. По традиция НЗОК е подложена на критика. Не приемам критиката, че поставяме взаимно изключващи се условия, за да глобяваме личните лекари. Българинът е добре покрит със здравни грижи по отношението на профилактиката.