Чужди медии: В България унищожават ваксини

Българите са най-силно скептични към имунизациите

по статията работи: iNews | 03.07.2021 | 14:00
Чужди медии: В България унищожават ваксини
ВМА

В източния край на ЕС има две държави, които отчаяно се опитват да предотвратят разхищаването на ценна ваксина срещу Ковид. В България и Румъния скептицизмът към ваксините е голям. Ето какво пишат международни медии.

Търсенето на ваксини в България и Румъния спадна силно, затова властите са принудени да търсят начин как бързо да изразходват наличните количества, преди те да се окажат негодни. Алтернативата - да ги изхвърлят - би била твърде потискаща на фона на това, че в редица бедни държави по света, например в Африка, ваксината срещу коронавирус е дефицитна, се отбелязва в публикация на "Блумбърг”.

В нея четем, че властите в двете държави се опитват да  продават или даряват на други страни изоставащите дози с ваксина, а представители на хотелиерския бизнес в България настоявали изоставащата ваксина да се предлага безплатно на чуждестранни посетители. Изданието  цитира Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм, която казва: "Тъй като България, а съответно и всички ние, със своите данъци сме платили за тези дози, предлагаме да ги използваме, за да стимулираме ваксинационен туризъм”.

Близо 20 000 дози с изтекла годност

Агенция "Блумбърг" отбелязва и това, че недоверието на хората към ваксините е свързано с дългогодишно недоверие към властите в страната, както и със скептицизъм по отношение на определени ваксини - най-вече това се отнасяло до британския препарат на AstraZeneca.

Публикацията съобщава и това, че до края на юли в България е имало около 20 000 дози с вече изтекла годност. "Блумбърг" коментира също, че ниският процент на ваксинираните хора в България създава риск за усилията на ЕС да преодолее пандемията и то точно в момент, когато се разпространява Делта мутацията на коронавируса, която създава проблеми във Великобритания, Португалия и Русия.

Докато през април Румъния имунизираше по около 100 000 души дневно, през юни са били поставени едва около 18 000 дози на ден. Подобна е и ситуацията в България, която е последна по ваксинации в Европейския съюз –  по около 25 000 души дневно са били ваксинирани там през април, а през юни - едва по 8 000 на ден. И докато в Румъния около 25% от населението е с поне една доза, в България този дял е под 15%.

Затова здравните власти търсят алтернативи, за да използват вече закупените ваксини. Румъния например продаде 1,1 милиона дози на Дания. А националните отбор по ръгби на Аржентина се ваксинира преди мач в Румъния.

Българите са най-силно скептични

В Източна Европа пропадат ваксини, защото никой не ги желае, съобщава и германското списание "Шпигел" в заглавие и публикува сходни данни за нежеланието на българите да се ваксинират. Изданието цитира и данни от ново европейско допитване за готовността на гражданите от ЕС да се ваксинират.

От него излиза, че българите са най-силно скептични. Общо 61% от тях са заявили, че не са склонни да се имунизират. Следващите в класацията са Латвия и Хърватия, където над 40% от гражданите изразяват нежелание да се ваксинират. В анкетата са участвали около 47 000 души между февруари и март тази година. 

 

Източник: Дойче веле


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега По света и у нас
  • 20:45 Спортни новини
  • 21:00 Референдум с Добрина Чешмеджиева
  • 22:00 Любов и саможертва тв филм /5...
  • 23:00 По света и у нас
  • 23:25 Ал Хайба тв филм /12 епизод/ (12)
  • 00:10 Още от деня коментарно предаване /п/
  • 00:40 100% будни сутрешно токшоу с...
  • Сега "Ергенът" - романтично риалити с...
  • 22:15 "Коя е тази песен?" - музикално шоу...
  • 23:15 bTV Новините - късна емисия
  • 23:45 "Добрият доктор" - сериал, с.6, еп.7
  • 00:45 "Спирала" - сериал, с.4, еп.2
  • 01:45 "Приятели" - сериал
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • Сега "Hell’s Kitchen България" (нов...
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "ФБР" - сериал, сезон 4
  • 00:30 "Частни детективи" - сериал, сезон 3
  • 01:20 "Черният списък" - сериал, сезон 7
  • 02:15 "Врагът отблизо" - сериен филм
  • 03:15 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.