Болниците ще трябва да се задоволят с 80% от предвидените плащания, тъй като здравната каса не разполага с повече средства. Така коментира предстоящия протест на медиците заради недостига на пари в система шефът на НЗОК Румяна Тодорова пред bTV. Тя каза, че целият ресурс и надсъбрани суми във ведомството й са вложени във финансирането на лечебните заведения. Тодорова каза, че всички средства, събрани от НАП над планираните, също ще отидат за болниците.
Шефът на касата отрече, че здравните заведения ще останат без пари за заплати. В никоя болница не се отделят 80% за възнаграждения, беше категорична тя. Обикновено около 65 на сто отиват за това перо, стана ясно от думите.
Като една от основните причини за дефицита в НЗОК е, че тя има редица несвойствени за нея дейности. Те се бил прехвърлени към касата, без да бъде осигурено финансиране за реализирането им. Тодорова каза, че касата плаща например за Националната програма за рака на шийката на матката и за ваксинациите, като по принцип това трябва да е задължение на държавата. Шефът на НЗОК попита какво би се случило, ако ведомството няма да пари за имунизации, а в същото време у нас има бежански поток и случаи на полиомиелит в съседна Турция. Тодорова увери, че за това има средства. 600 деца вече са били ваксинирани, а ново пристигналите подлежат в момента се имунизират.
Въпреки че подобни дейности натоварват касата, те не могат да бъдат прехвърлени за момента, тъй като няма ресурс за това, стана ясно от думите й.
Тодорова подчерта, че в бюджета за следващата година са заложени текстове за спиране на "течовете в системата". Сред един от проблемите бил, че пациенти ходели при личния лекар със здравна книжка на друг човек. Според нея крайно време било да се въведат идентификатори за болните, за да могат да се разпознават те в реално време. Единият вариант бил да се закупят четци за баркода на личните карти. Така в касата щели а разбират, че здравната книжка принадлежи на пациента, отишъл при лекаря.
Фондът и Българският лекарски съюз ще работят и за намаляването на хоспитализациите, които до края на тази година щели да достигнат до 1,900 млн. Едната от стъпките била част от процедурите да се извадят от болничната помощ и да станат отговорност на доболничната.