Учени от University College London препоръчват 7, вместо досегашните 5 плодове и зеленчуци на ден. Британските изследователи установили, че зеленчуците са четири пъти по-полезни от плодовете.
Освен това яденето на 7 порции плодове и зеленчуци на ден значително намалява риска от преждевременна смърт.
Мащабното изследване продължило цели 12 години, от 2001 г. до 2013 г., и обхванало 65 226 души от Обединеното Кралство. Това е първото проучване, обвързващо яденето на плодове и зеленчуци със смъртността от ракови и сърдечно-съдови заболявания.
Учените установили, че 7 порции на ден намаляват риска от смъртност (от всяко заболяване) с 42%. Учените заключили също, че няма значима полза от консервираните и замразени плодове, както и от плодовите сокове. Седем порции плодове и зеленчуци дневно обаче не са достатъчни. Оптималният им брой е 10, защото защитният ефект продължава да нараства при по-голямо количество.
Препоръчителните пет порции дневно се основават на доклад на Световната здравна организация от 1990 г. за консумация на 400 гр плодове и зеленчуци всеки ден с цел да бъде намален рискът от сърдечносъдови заболявания, диабет тип 2 и затлъстяване. Тази теза обаче се оборва от изследването на учените от Лондонския университетски колеж.
Яденето на седем или повече порции намалява специфичните рискове от смърт от рак и сърдечно-съдови заболявания със съответно 25% и 31%.
"Каквато и да е отправна ви точка, винаги си струва да консумирате повече плодове и зеленчуци. В нашето изследване дори и тези, които ядат 3 пъти на ден имаха значително по-нисък риск от смърт от тези, които ядат веднъж", казва д-р Ойинлола Ойебоде (Oyinlola Oyebode), член на Катедрата по епидемиология и обществено здраве, водещ автор на изследването.