Резултатите от проучванията на Българското дружество за защита на птиците и сателитното проследяване на царските орли у нас показват, че до 80% от младите и значителен процент от възрастните птици загиват от токови удари. При мониторинг на експертите от БДЗП са открили три загинали царски орли, съобщават от дружеството в понеделник. Състоянието на телата на загиналите птици не позволява да се определи със сигурност причината за смъртта им, но се предполага, че тя се дължи на токов удар при опит да кацнат върху стълбовете на електроразпределителната мрежа.
Два от мъртвите царски орли са открити в района на защитена зона "Каменски баир". Единият от тях е възрастен, другият явно е бил млад, защото е бил в четвърто преходно оперение. Третата птица, също в преходно оперение, е намерена в района на една от гнездящите двойки царски орли по долината на р. Тунджа.
Две от птиците са били открити през септември и ноември 2016 г., а третата - на 23 февруари 2017 г. от екипи на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), осъществяващи специализирано проучване, целящо да се определят най-рисковите електропроводи в районите, които са от критична важност за опазването на царския орел в България.
Обезопасяване на жиците
С цел опазване популацията на световно застрашения царски орел и намаляване на смъртните случаи, причинени от контакт с електроразпределителната мрежа, "ЕВН България Електроразпределение" ЕАД в партньорство с БДЗП реализира проекта "Живот за царския орел", съфинансиран от програма LIFE на Европейския съюз.
До момента по проекта са обезопасени 476 рискови електрически стълба на територията на Община Сливен, а 15 км въздушен електропровод с "голи" проводници в района на Харманли е заменен с т. нар. ПАС система с изцяло изолирани проводници. Най-мащабната дейност на проекта включва пълното премахване на надземните електропроводи в едни от най-важните за царския орел райони в "Натура 2000" зона "Сакар" и замяната им с подземен кабел.
През 2016 г. на територията на община Тополовград са положени 43 км подземни кабелни линии и предстои премахването на въздушните електропроводи, с което изцяло ще бъде елиминирана опасността за птиците.
Дейностите по обезопасяване на електроразпределителната мрежа продължават и през 2017 г. с подмяната на 30 км конвенционални въздушни линии в общините Елхово и Тополовград с напълно изолирани (ПАС система), както и с монтиране на защитни изолации по стълбове в Сливенско.