Разговорите за промените в климата, които ООН започва в понеделник, дават уникална възможност на световните лидери да се отдалечат от политическо позьорство и да положат основите за амбициозно глобално споразумение за климата.
Климатичните преговори са на кръстопът, а правителствата имат много работа в Дърбан, ако искат да убедят света, че мислят сериозно за справяне с опасните промени в климата, заявяват от международната природозащитна организация WWF.
Преди разговорите Саманта Смит, ръководител на глобалната климатична и енергийна инициатива, заяви:
"Промените в климата са глобална заплаха, за които границите и политиките нямат значение. Срещу тях са необходими обединени действия от всички правителства. Нарасналите природни бедствия, предизвикани от промените в климата, ще запълнят учебниците по история с разкази за неуспели амбиции, късогледство и липсата на смелост от световните лидери да се справят с тази заплаха. Правителствата трябва да пренапишат тази история. И трябва да започнат да го правят още в Дърбан.
Емисиите на парникови газове в световен мащаб се увеличиха до рекордни нива през 2010 г. Светът в момента е на път да повиши глобалната температура над опасния праг от 2° C, с всички катастрофални последствия. В съответствие с най-сериозните научни изследвания WWF е привърженик на идеята пикът и последвалият спад на емисиите да се случат до 2015 г., което е от решаващо значение да не се прехвърлят 2º C затопляне.
"Това означава, че световните лидери в Дърбан имат право на избор. Те могат да надградят върху напредъка, постигнат на преговорите по промените в климата на ООН през миналата година в Канкун, и действат, за да се предотврати необратимото изменение на климата. Или пък може да се поддадат на краткосрочните национални интереси, което ни отвежда на опасен път”, завършва Саманта Смит.
Разходите от промените в климата са високи: от социална, екологична и икономическа гледна точка. Те ще се увеличават с всяко едно забавяне на действията. Но решаването на кризата с промените в климата не се прави само, за да се намалят емисиите. Светът може да тръгне по нов, по-сигурен път на развитие, който включва чиста възобновяема енергия, "зелени" работни места, по-малко бедност, по-устойчиво използване на природните ресурси.
Какво WWF иска от Дърбан:
- Да не се отстъпва от постигнатия напредък в преговорите до момента. Споразуменията от Канкун трябва да бъдат прилагани.
- Да се поеме ангажимент за втория период на поетите задължения по Протокола от Киото. Първият период завършва през 2012 г.
- Да се постави основата за договаряне на правно обвързващо глобално споразумение, което включва всички страни от 2015 г.
- Да се идентифицират източниците за дългосрочно финансиране, необходими за намаляване на емисиите, както и за спешно необходимата адаптация към климатичните промени
- Да се поставят по-амбициозни цели за намаляване на емисиите на парникови газове.