Унищожаваме повече гори, отколкото създаваме. Това стана ясно от резултати от международния проект "Корине земно покритие 2012 г.", в който участва и страната ни. За периода 2006-2012 г. са изсечени повече дървета, отколкото са засадени, посочи Антон Стоименов от Института за космически изследвания и технологии към БАН, който е подизпълнител на проекта.
За въпросното време са били наблюдавани и отчитани измененията в горите, водните и земеделски площи, пасищата и антропогенните обекти.
"Изследването се прави през шест години и показва чрез актуална дигитална карта промените, настъпили в земното покритие на страната", заяви изпълнителният директор на ИАОС Ваня Григорова.
Борислава Бориславова - координатор на "Корине земно покритие 2012 г., посочи, че получените данни ще бъдат полезни на специалистите, занимаващи се с биоразнообразие и екосистемни услуги, заради високото ниво на точност. По думите ѝ данните ще бъдат достъпни за всички потребители чрез сайта на ИАОС и могат да бъдат анализирани, с цел по-устойчиво управление на околната среда.
"През 2006-2012 г., за изграждането на път от 22 км до "Цанков камък" са изсечени 37 хектара първокласна широколистна гора, което е най-драстичният случай за периода", посочи Стоименов. По думите му масова сеч е регистрирана в Пирин, в областите Плевен и Ловеч.
"Положителна тенденция през 2006-2012 г. е липсата на промяна при водните площи, което е добре за българското биоразнообразие, уточни Бориславова.
Наблюдава се и значителна площ на соларни паркове у нас. През периода 1075 хектара от пасищата у нас са преминали в изкуствени територии, предизвикани от човешката дейност - строителство, сгради, сметища и др., а 620 хектара от пасища са се превърнали в земеделски площи.
Според Стоименов след 2000 г. се наблюдава тенденция към окрупняване на земеделските земи. Възражда се производството на ориз в областите Пловдив, Пазарджик, Стара Загора и Ямбол, което преди това липсваше, коментира още той, допълва БТА.