Евродепутати от Италия поискаха забрана на производството и продаждата на гъши дроб в Европейския съюз.
Според Андреа Занони и седем негови колеги милиони патици и гъски търпят мъчения, защото производството изисква птиците да се хранят насилствено посредством пневматични тръби по-често от нормалното. Често те са в малки клетки или с приковани крака, за да не могат да се движат.
Явор Гечев от българския клон на международната фондацията за защита на животните "Четири лапи" каза пред БНР, че страната ни вече е минала през подобна процедура по отношение производството на яйца от свободно отглеждани кокошки. "Представете си едно животно, което прекарва целият си живот в една клетка, няма възможност да се движи, и което се храни с една тръба насила, докато се увеличи черният му дроб. След това се убива. Представете си черния ви дроб да не може да фунционира нормално", коментира Гечев.
По думите на Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите, в България птиците вече не живеят в клетки. Той прогнозира, че инициативата няма да бъде приета в европейския парламент.
В момента пет страни от общността, сред които е България, произвеждат гъши дроб. България е вторият най-голям производител в Европа след Франция. В сектора у нас работят над 5 000 души.