Близо 60% от гражданите на Европейския съюз (ЕС) не са наясно колко точно боклук изхвърлят и не смятат, че домакинствата им генерират твърде много отпадъци, сочат резултатите от проучване на "Евробарометър".
Те рязко контрастират на данните, че едно европейско домакинство изхвърля средно 513 кг боклук годишно. Резултатите от проучването сочат още, че повечето от европейците биха искали подобряване на услугите по сметосъбирането.
Гражданите на 21 от 27 държави – членки на еврообщността масово смятат, че домакинствата им не произвеждат твърде много смет. На това мнение са 73% от гражданите на Латвия, 74% - на България, и 75% - на Румъния. Едва 41% от гражданите на ЕС са на противоположно мнение.
Едва една десета от анкетираните са отговорили, че не изхвърлят храна. 7 от 10 участници в проучването пък посочват, че изхвърлят до 15% от закупената от тях храна.
Според проучване във Великобритания на Waste & Resources Action Programme (WRAP), домакинствата изхвърлят 25% от храната.
70% от гражданите на Европейския съюз посочват, че за подобряване управлението на отпадъците е необходимо подобряване на услугите по сметосъбирането. Само 38% от анкетираните обаче са съгласни да си плащат за обработката на боклука, който изхвърлят. Тази идея се подкрепя най-сериозно в Италия (65%) и най-малко – в Малта (14%).
Европейците пък предпочитат таксата "смет" да се плаща според изхвърлените количества отпадъци, а таксата за обработка на отпадъците да се калкулира в цените на закупуваните от тях продукти, вместо да се въвежда като данък.
Резултатите от проучването показват още, че средно 86% от гражданите на ЕС биха купували продукти от рециклирани материали, като за Литва процентът е 51, докато за Швеция и Дания – 96.
Всеки седми пък е заявил, че предпочита да купува определени продукти "втора ръка" - например, електроника, мебели или текстил. Най-много желаещи да пазаруват second-hand отново има в скандинавските страни, докато най-малко са тези в Словакия (40%).