Министърът на околната среда и водите Нено Димов изпрати писмо до 28-те кметове на общини с нарушено качество на атмосферния въздух. С него ток призовава за стриктно изпълнение на предвидените в общинските програми мерки за намаляване на нивата на фини прахови частици и поддържането на ниско ниво там, където е постигнато съответствие.
Димов настоява за мерки, приложими през летния сезон – редовно измиване на основните пътни артерии, благоустройство на крайпътните и междублоковите пространства, озеленяване на свободните площи, поддържане в добро състояние на пътната настилка, контрол на строителните дейности на територията на общината.
От изключителна важност за дейностите по изпълнение на мерките от програмите е създаването на организация за контрол на изпълнението. На основание чл. 41, ал. 2 от Наредба №12 за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици (ФПЧ10), олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух, контролът на изпълнението на програмите по чл. 27 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ) се осъществява от общинските органи, съгласувано със съответната РИОСВ.
Според решение по дело С-488/15, постановено на 5 април от съда на ЕС в Люксембург България не е спазила нормите за ФПЧ10 във всички агломерации и зони на страната. Независимо, че предварителните данни от пунктовете за мониторинг на качеството на атмосферния въздух за 2016 г. показват положителни тенденции за намаляване както на броя превишения, така и на стойностите на средногодишната концентрация, съответствие с нормите по показател ФПЧ10, е постигнато само в отделни общини. Решението на съда може да доведе до налагането на финансови санкции на България.
Предвид сериозността на проблема министърът разчита на добро сътрудничество и конструктивни действия от страна на общините и на РИОСВ за навременно и ефективно изпълнение на заложените в програмите мерки за намаляване нивата на замърсителите в атмосферния въздух.