Глобалното затопляне води до понижаване на водната циркулация между почвите, растителната биосфера и атмосферата, предупреждават учени в статия, публикувана от списание Nature. Ускоряващото се засушаване на климата води до превръщане на все повече обработваеми площи в пустинни територии.
Авторите на ново изследване на последствията от климатичните промени, група експерти под ръководството на Мартина Юнг от германския Институт по биохимия „Макс Планк“, са обобщили данни от наблюдения, проведени в наземни станции в различни точки на света. Замерванията определят количеството влага, изпарявано ежедневно от растенията и почвата в атмосферата.
Резултатите от проучването показват, че до 1998 г. изпаренията са се увеличавали, но в последствие е настъпил обрат и сега намаляват с все по-бързи темпове. Авторите смятат, че преди 12 години изпарението на влага от земната повърхност е достигнало своя пик. В последните години валежите са недостатъчни за да компенсират загубата на влага в почвата, което води до ускорено засушаване, особено в някои области в южното полукълбо. Сред най-силно засегнатите региони са Югоизточна Африка, обширни територии в Австралия, централна Индия, Южна Америка и Индонезия.
Получените от учените резултати потвърждават публикуваните миналата седмица данни от сателитни наблюдения, които също отчитат забележимо ускорение на водния цикъл на планетата, предизвикано глобалното затопляне.