Португалия изпадна в политическа криза, а проблемите в икономиката се задълбочават. Страната беше принудена да поиска помощ от останалите държави в ЕС, в същото време правителството подаде оставка, защото не можа да прокара реформите, които беше намислило.
Инвестиции в развитието на зелени технологии и "зелени" данъци обаче могат да се окажат спасителни за португалската икономика, смятат от Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР).
През последните десетилетия Лисабон направи важни крачки в политиката за опазване на околната среда, подобри качеството на въздуха и водата и направи реформа при управление на отпадъците и третирането на отпадните води. В страната има големи зони, защитени от европейската програма Натура 2000, отбелязват от ОИСР.
В миналото Португалия беше изцяло зависима от петрол и въглища. Днес обаче страната е на път да посрещне целите 45% от потребяваната енергия да идва от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Основните инвестиции са във водни, вятърни и соларни централи.
Използването на ВЕИ помага на Португалия да бъде енергийно независима, намалява парниковите газове и създава работни места. Политиката в тази област може да бъде съчетана с мерки за намаляване на потреблението, особено в транспорта и търговския сектор, коментират от организацията.