"На Карадере няма да се позволи застрояване. Плажът попада в пълната забрана за стопанисване, поставяне на каквито и да било обекти и съоръжения на него". Това заяви във Варна министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
По думите й било направено "дори повече от необходимото" да се спаси плажа.
"Карадере се намира в землището на две общини и актовете за изключителна държавна собственост на тези два плажа са факт и тяхното наименование остава Карадере. Така че това разделяне е даже в полза в спазването на закона. Новият акт ще бъде издаден на основата на новата кадастрална карта и по този начин и в двете землища ще има защита. Плажът попада в пълната забрана за стопанисване, поставяне на каквито и да било обекти и съоръжения на него, така че го предпазваме", обясни министър Павлова, цитирана от Дарик.
За така наречената зона Б зад плажа има издадени назад във времето 70 разрешения за строеж на вили, къщички и др. Всички тези разрешения за строеж са изтекли и не могат да бъдат подновени и строителство ново няма да има, категорична бе Павлова. Единственото, което можело да се направи там, е изграждането на ажурна ограда, което обаче не застрашавало плажа.
Според министъра не трябвало да има и притеснения за Общия устройствен план (ОУП), който ще се разработва. Негов възложител ще е МРРБ и при него няма да се вземат предвид приетите ПУП-ове, които са без екологична оценка, без оценка по ОВОС и без преценка. Бъдещият проектант на ОУП ще трябва да прецени цялата територия на Бяла и накъде може да се развива.
"Няма лошо градът да се разширява, но не и в посока Карадере и плажа. Където има коректно отредени по ПУП земи, ще може да има само застрояване с плътност 30%, но не и големи хотели", отсече регионалният министър.