Унищожаването на мангрови масиви по тропическите брегове е отговорно за около 10% от емисиите на въглероден диоксид, отделяни в резултат от човешката дейност в световен мащаб. Това го превръща във вторият по големина източник на CO2 след изгарянето на фосилните горива, сочи международно проучване, цитирано от АФП.
Учените обясняват, че в случая с мангровите гори наличието на по-малко растения води не само до по-малко абсорбиран от атмосферата CO2. То води и до освобождаването на огромни количества парникови газове, които са били акумулирани в утаечните слоеве на плитките водоеми в продължение хилядолетия.
Международен екип от изследователи проучил съдържанието на CO2 в 25 мангрови гори, разпръснати в индо-тихоокеанския регион. Те открили, че на повърхността дърветата съхранявали въглеродния диоксид също толкова ефективно, колкото и сухоземните тропически гори.
Голямата изненада обаче дошла под водата. Изследвайки утаечните пластове на дъното специалистите установили, че растенията успяват да съхранят утаечните слоеве на дъното до пет пъти повече въглероден диоксид, отколкото се съхраняват върху същата площ на сушата, което прави мангровите гори едни от най-богатите на CO2 в тропиците.
Мангровите гори, които растат по брегове на над 100 държави, носят редица ползи за хората, живеещи около тях. Солените приливни води, в които те растат, са дом на много видове риба и скариди. Освен това те защитават ефективно местните селища и екосистеми от урагани и бури.
*Мангрови гори - съвкупност от растения (дървета и храсти), обитаващи крайбрежните плитчини в тропичните и субтропични области (бел.ред.)