Австралийски учени съставиха списък на териториите, които най-много ще пострадат от измененията на климата. Изследването на специалистите е публикувано в сп. Nature Climate Change.
Според получените данни най-много може да пострадат Югоизточна Азия, Западна и Централна Европа, източната част на Южна Америка и Южна Австралия.
В хода на изследването австралийците са отчели такива фактори като целостта на екосистемите (процентът незасегната растителна покривка) и стабилността на климата – показател за това доколко днешният климат ще прилича на климата през 2050 г.
Изчисленията на австралийските учени се различават от традиционните оценки на уязвимост, според които в списъка обикновено попадат Централна Африка, северната част на Южна Америка и Северна Австралия.
Изследователите от цял свят се надпреварват да дават ужасяващи примери на това, до което може да доведе глобалното затопляне. Някои климатолози смятат, че ако температурата на планетата не престане да расте, на Земята може да се върне ерата на динозаврите. Други учени плашат с нашествие на тропически бръмбари и появата на устойчиви към колебанията на температурите вируси.
Но има и такива, които смятат, че глобалното затопляне е приключило още преди няколко години, а сега на планетата започва период на застудяване.
"Смятам, че то ще продължи поне през следващите 15 години. Няма съмнения, че затоплянето, фиксирано през 80–90-те години, е спряло", твърди проф. Анастасий Цонис от университета на Уисконсин-Медисън.
До този извод по-рано са стигнали и специалисти от Япония. Като анализирали температурата на водата в Световния океан през последните 50 години, те решили, че от 2015 година в Северното полукълбо започва епоха на застудяване.