Проблемът с фините прахови частици изисква сериозно и устойчиво решение, което ще се случи може би в рамките на 7-8 години. Това каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
Тя припомни, че през 2011 г., всички общини под ръководството на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) направиха диагноза за всеки отделен град, който има замърсяване с фини прахови частици и се набелязаха редица мерки.
Всички общини с подобно замърсяване са отбелязали, че един от основните проблеми е автомобилния транспорт и битовото горене.
Затова МОСВ и тези общини са подписали договор, чрез който ще бъде свързана системата на министерството за измерване нивото на въздуха с фини прахови частици с общините, които имат този проблем. Така общините ще могат да предават онлайн информация директно на своите граждани за нивото на замърсеността на въздуха и така те ще могат да знаят във всеки един момент, какво се случва в техния град. Информацията ще бъде обновявана всеки ден, подчерта министър Караджова.
До края на ноември всички общини с фини прахови частици във въздуха ще имат онлайн информация във всеки един момент, какво се случва в техния град и какво е нивото на замърсеност.
МОСВ ще предостави средства от Екологичния си фонд на тези общини за закупуването на дисплей, който ще позволи всички граждани да видят информацията.
"Много е важно хората да са информирани, защото така те сами ще изискват от своите кметове да предприемат мерките", коментира екоминистърката.
Основен приоритет през следващия програмен период ще бъдат проекти за намаляване на фините прахови частици, подчерта Караджова.
Тя заяви още, че много разчита на общините за подобряване процеса на рециклирането. Министърът припомни, че са дадени сериозни стимули на общините да организират по-добре своите системи за разделно събиране. Това означава, че всяка община, която изпълни своите цели до 2020 г. за разделно събиране и оползотворяване на рециклираните отпадъци, ще бъде освободена от всички екологични такси.
В новия закон за управление на отпадъците всички търговски обекти ще бъдат задължени да сключат договори с организации и фирми, които се занимават с отпадъци и ще бъдат принудени да предават своите отпадъци на тях.
За изминалата година и половина са съставени 180 акта на кметове, допуснали нерегламентирани сметища в общините си, посочи Нона Караджова.