Народното събрание отмени отчасти мораториума върху прилагането на метода и технологията на "хидравлично разкъсване" (фракинг) при проучване и добив на газ и нефт, съобщи БТА.
92-ма народни представители гласуваха "за", 12 бяха "против", а шестима гласуваха "въздържал се".
Пълната забрана бе наложена с решение на Народното събрание на 18 януари.
Според министъра на икономиката, енергетиката и туризма с тази промяна се целяло разрешение само за добив на конвенционален газ, а не за добив на шистов газ.
"Едната промяна е, че се разшири обхвата на забраната на използването на метода на хидравлично разбиване (фракинг), като се включи и забрана - това да се прави в пясъчници, във варовици, във въглищни пластове. Това реално разшири този мораториум, който имаме върху забраната за проучване и добив на шистов газ. Второто, което Народното събрание направи, е да махне една думичка – "20 бара налягане”, което съществуваше в точка първа, и което не позволяваше на нито една компания в България, без значение дали е българска или извън страната, да прави проучвателни и производствени сондажи за газ”, уточни министър Добрев, цитиран от агенция "Фокус".
Според него тези 20 бара са ограничаващ критерий, който позволява сондаж до 200 метра. "Газ над 200 метра не се надяваме да намерим. Ако има газ в България, то е на значително по-голяма дълбочина. Такъв газ има – миналата седмица бе одобрен ОВОС от Министерство на околната среда и водите на едно от находищата с капацитет между 3 и 6 милиарда кубика газ. Ние се надяваме на този газ и аз затова съм благодарен, че отпадна това ограничение за 20 бара, защото благодарение на тази корекция в днешния мораториум този добив на конвенционален газ може да започне ако не до края на годината, то в началото на следващата година”, каза още Делян Добрев.
Приетото решение за промяна на мораториума било удовлетворяващо за Гражданската инициатива за забрана на проучването и добива на шистов газ, заяви на брифинг в парламента Мариана Христова. Според Христова приетите текстове били консенсусни и не предизвикват повод за протест, за разлика от текстовете в Закона за горите.
От БСП обаче реагираха остро на промяната. Според депутата от БСП Петър Курумбашев ГЕРБ и "Синята коалиция" имали желание да възстановят проучванията за шистов газ в България.
"Искам да ви поздравя с настъпилите празненства в "Седмицата на лобиста” – вчера приехте Закона за горите, а днес ГЕРБ и "Синята коалиция" искат да отменят мораториума на шистовия газ", каза Курумбашев.
Според Курумбашев Временната комисия за проучване, анализ и обсъждане на добри практики и законодателни решения във връзка с регулирането на дейности по проучване и добив на подземни богатства при опазване на околната среда е направена, за да може тихомълком мораториумът върху шистовия газ да бъде отменен.