Парниковите газове са досигнали нива, превишаващи дори най-лошия сценарий, предсказан от експерти преди десетилетие, сочи нов доклад, цитиран от The Telegraph.
Горенето на изкопаеми горива, изсичането на горите, които поглъщат въглеродния диоксид (CO2), и нарастващото използване на торове е довело до рекордни нива на CO2, метан и азотен оксид в атмосферата през миналата година.
Скоростта, с която се увеличават парниковите газове в атмосферата, се е ускорила през последното десетилетие, според доклад на Световната метеорологична организация (СМО), която е със статут на агенция към ООН.
Парниковите газове (и в частност CO2) са с основен принос за глобалното затопляне, защото те "хващат в капан" слънчевите лъчи в нашата атмосфера (които при нормални условия се отразяват в Земята и се връщат, излизайки извън атмосферата), което води до покачване на температурите.
Нивата на концентрация на парникови газове, станали ясни от публикувания вчера доклад, са дори по-големи от седемте възможни най-лоши сценария за емисиите парникови газове, предсказани от Междуправителствения панел за промените в климата (IPCC) през 2001 г. Миналата седмица отделно изследване, публикувано от IPCC, посочва, че има вероятност максималните температури да нараснат с 3 градуса до средата на този век.
Мишел Жаро, генерален секретар на Световната метеорологична организация, заяви: "Дори ако ние успеем да спрем нашите емисии парникови газове днес, а това е много далеч от реалността, те ще продължат да се задържат в атмосферата в продължение на десетилетия и така ще продължат да влияят на деликатния баланс на нашата жива планета и нашия климат."
Докладът на Световната метеорологична организация показва, че нивата на CO2 са се увеличили с 2,3 части на милион между 2009 и 2010 г., което е по-бърз темп на нарастване от средно 2,0 за последното десетилетие.