Дълги години климатолозите си задават въпроса колко голяма всъщност е способността на океаните да служат като буфер за климатичните промени. Със своята способност да поема приблизително една трета от човешките емисии на въглероден двуокис, океанската вода се явява най-големият уловител на парниковия газ.
Въпросът дали океанът ще продължи да поема произведения от човечеството въглероден двуокис със същия капацитет обаче оставаше неизяснен поради факта, че до днес проучванията по темата са давали разнопосочни резултати, коментира проф. Гален Маккинли от университета Уисконсин-Мадисън, цитирана от physorg.com.
В нов анализ, публикуван онлайн в Nature Geoscience, Маккинли и колегите ѝ идентифицирали възможната причина за тези несъответствия в предишните изследвания и предоставили нагледни доказателства, че климатичните промени и по-специално глобалното затопляне, влияят негативно върху способността на океаните да поемат въглеродния двуокис.
За целта на изследването учените приложили екстраполация на събраните от тях данни за химическия състав на океанската вода през изминалите десетилетия и така успели да създадат дългосрочни модели на поведението на океаните.
Оказало се, че досегашните противоречиви резултати са предизвикани от вариации в способностите на океана да поема въглеродния диоксид на отделни места. Учените елиминирали данните от краткосрочните периоди от 10-15 години и се концентрирали върху дългосрочните тенденции от над 25 години, при които ясно се виждали покачващите се нива на въглероден диоксид в повърхностните водни слоеве на Северния Атлантически океан.
Оказало се, че през последните три десетилетия увеличението в атмосферния въглероден двуокис като цяло корелира с увеличението на разтворения във водата газ. Затоплянето на морската вода обаче водело до намаляване на способността ѝ да поема атмосферния въглероден диоксид.
Маккинли и нейните колеги наблягат върху нуждата от подробно изучаване и на другите части от Световния океан, което ще уточни в детайли тенденциите в способността на океана да поема въглеродния диоксид.
В бъдеще тази информация ще бъде от жизненоважно значение при взимане на решения на глобално ниво, тъй като всяко намаляване на способностите на океана да поема въглероден диоксид, ще изисква по-големи усилия от страна на човечеството да контролира техногенните парникови емисии в атмосферата.