В пречиствателна станция за отпадъчни води в град Троян е внедрена нова биотехнология на германска фирма, съобщиха от общинската администрация.
Технологията се прилага за първи път у нас. Тя е изпитана в над 750 пречиствателни станции по света с еквивалент жители от 300 до 3 милиона и отговаря стопроцентово на европейските изисквания за отпадъчни води, съобщи проектантът на внедряването на технологията - архитект Константин Косев.
Процесът на отстраняване на биогенните елементи се осъществява в общ басейн чрез специално аериране на водите, отбелязва БТА.
Благодарение на използваната технология водата, която излиза от пречиствателната станция в града, ще е бистра и с най-високо технологично качество, подходяща за поливане и за други нужди. Управлението на процеса е 24-часово, напълно автоматизирано.
Технологията постига значителна икономия на площи и инвестиции в строителството в сравнение с класическите методи за пречистване. Самата пречиствателна станция струва около пет милиона лева.
От тях машините и съоръженията струват три милиона лева, а строителството на обекта - останалите два милиона. Внедряването на биометода няма да оскъпи разходите за пречистване на отпадъчните води.
Пречиствателната станция в Троян има капацитета да поеме отпадъчните води и на околните села - Орешак и Черни Осъм.